Život
Zabudnutá jabloň planá v Pružine nemá v Európe obdobu
TASR, 5. apríla 2019 11:00
V Európe nemá konkurenciu
Podľa exstarostu Pružiny Jána Janigu je plánka pod Rovencom svojimi rozmermi doslova raritou v celej Európe. S obvodom kmeňa 5,30 metra dokonca nemá v Európe konkurenciu. Podľa odborníkov druhá najväčšia jabloň planá, ktorú objavili vo Veľkej Británii, má obvod kmeňa „len“ 3,55 metra. Ďalšie unikátne plánky v Poľsku a Nemecku nedosahujú obvod kmeňa ani tri metre. Vek pružinskej plánky odhadujú na 150 až 200 rokov.Plánka dodnes rodí
„Je takmer zázrak, že sa táto plánka vôbec zachovala a že odolala trendu vyrezávania plánok a výsadby iných druhov stromov pred asi pol storočím. Možno je to i dôsledok toho, že v Pružine pôsobil kňaz Štefan Závodník, ktorý mal vlastnú štepnicu a naučil mnoho ľudí z obce ošetrovať a štepiť stromy. Neskôr tu pôsobil učiteľ Pavol Briestenský, ten zaštepil prvé jablone. Mnohé sa aj vyrezali, ale táto zostala,“ priblížil Janiga s tým, že plánka je vitálna a dodnes rodí, i keď jej plody sú kyslé.
Kŕmila ľudí i zvieratá
Ako dodal, zachovanie plánky až do dnešného obdobia môže mať svoj dôvod v minulosti, keď ľudia v Pružine žili vo veľkej biede a keď sa im minuli zemiaky, pomáhali im zahnať hlad aj trpké plody plánky. Plánka tak okrem medveďov a diviakov, zvieratá si na jej plodoch pochutnávajú dodnes, pomáhala prežiť aj ľuďom, mali ju preto v úcte a chránili ju.
„Je to rarita a som rád, že sme objavili tento strom. Plánka bola medzi slivkami na medzi a bola akoby zabudnutá. Keď sa sceľovali pozemky, mnoho stromov sa vyrezalo, ale naša plánka zostala. Zaslúži si obdiv, ochranu a zachovanie pre ďalšie pokolenia. Spolu s obcou už pracujeme na tom, aby sme ju v roku 2020 prihlásili do súťaže Strom roka,“ doplnil Janiga.
Jabloň planá (Malus sylvestris) je jediný pôvodný druh rodu Malus v takmer celej Európe. Je to menší strom vysoký štyri až 12 metrov, ktorý rastie od nížin až do nadmorskej výšky takmer 1000 metrov najmä na slnečných lúkach, krovinatých a kamenitých stráňach a na okraji lužných lesov. Patrí medzi nenáročné druhy, ktoré ako prvé osídľujú voľné stanovištia. Pre svoje menšie a trpké plody sa hodí skôr ako potrava pre lesnú zver a vtáctvo. Dnes je čoraz zriedkavejšia.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Highlighty týždňa: Slovenský film Ostrým nožom ocenili v zahraničí video
- Teplota oceánov dosiahla v roku 2018 nové maximum
- Vďaka prameňu nad Rožňavským Bystrým sa vraj ženám rodia dvojčatá
- K liečivej studničke pri Lehote prichádzajú každoročne stovky pútnikov
- Obľúbený košický minerálny prameň volajú po českom generálovi