Život

Samovrahov na Slovensku pribudlo, život si vzali najmä starší ľudia

"Muži aj ženy volili ako najčastejší spôsob samovraždy obesenie, zaškrtenie a udusenie. "

TASR, 3. júla 2016 11:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Samovrahov na Slovensku vlani pribudlo. O život sa pripravilo 592 ľudí, čo je o 25 viac ako predvlani. Väčšinu z nich (497) tvorili muži. Najväčší výskyt samovrážd bol v Banskobystrickom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji, najmenší v Košickom. Dopúšťali sa ich najmä starší ľudia vo veku 50 až 59 rokov, a to v 65 percentách prípadov doma. Vyplýva to z najnovšej publikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Sociálne či ekonomické zaradenie obetí samovrážd či ich motívy nie sú známe.

Detailnejšie údaje má NCZI skôr o samovražedných pokusoch ľudí. I tých je v porovnaní s rokom 2014 viac. Vlani sa o samovraždu pokúsilo 859 ľudí, predvlani 822. Z toho 268 definovali odborníci minulý rok ako demonštratívne. O život sa chcelo pripraviť o niečo viac mužov (51 percent) ako žien. Najčastejšie sa o samovraždu pokúšali ľudia s trvalým pobytom v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji, najmenej ich bolo v Nitrianskom. Psychiatrickú diagnózu zistili lekári pri samovražedných pokusoch v 73 percentách prípadov.

"Vykonávali ich často nezamestnaní, ale i tí so zamestnaním či invalidní dôchodcovia. Tiež najmä doma. Zväčša šlo o stredoškolsky vzdelaných bez maturity a tých so základným vzdelaním. Boli to najmä slobodní ľudia," píše sa v publikácii. K pokusu ukončiť život ich motivovali najmä konflikty, rodinné či existenčné problémy. Samovražedné pokusy boli oproti samovraždám častejšie v nižšom veku. U mužov vo veku 30 až 39 a žien vo veku 20 až 29 rokov.

Muži aj ženy volili ako najčastejší spôsob samovraždy obesenie, zaškrtenie a udusenie. U mužov nasledoval výstrel z ručnej zbrane a u žien skok z výšky. Pri samovražedných pokusoch prevládala u žien otrava a priotrávenie antiepileptikami, sedatívami, hypnotikami či antiparkinsonikami. Nasledovalo úmyselné ublíženie ostrým predmetom. U mužov zase dominovalo poranenie ostrým predmetom či otrava a priotrávenie liekmi.

O samovraždu sa pokúsili minulý rok i 14-roční. V štyroch prípadoch sa to skončilo tragicky, samovražedných pokusov eviduje NCZI 18. Mladiství vo veku 15 až 19 rokov dokonali 11 samovrážd a mali 81 samovražedných pokusov. Mladí sa najčastejšie pokúsili prísť o život užitím veľkého množstva liekov. Chceli tak riešiť najmä konflikty a rodinné či školské problémy.

ODPORÚČAME TIEŽ:

Päť krokov, ako si ľahko odvyknúť od cukru
Slováci podceňujú choroby srdca, hoci pre ne často zomierajú zbytočne
Baktérie sú všade, dokonca aj vo vaječníkoch
Za únikom moču môže byť viacero ochorení. Poradí gynekológ či urológ

Komentáre