Život
NOVOTNÁ: Proti extrémizmu treba začať bojovať v mysliach mladých ľudí
TASR, 28. novembra 2015 12:00
Veľvyslankyňa študentom pripomenula, že UNESCO vzniklo na troskách druhej svetovej vojny, aby zabránilo opakovaniu tragédií, ktoré boli založené na nedostatku vzájomného poznania, rešpektu či tolerancie. Chcelo byť miestom pre dialóg a interakciu. "Zrodilo sa z presvedčenia, že ľudstvo nájde nové spôsoby, ako budovať mier aj prostredníctvom vzdelávania, kultúry či vedy," podotkla.
Dnes má svet podľa Novotnej ale do činenia s nenávisťou, ktorú poháňa exkluzívne videnie sveta a identita spočívajúca na falošnej interpretácii viery, na nenávisti voči druhým, nevedomosti a intolerancii. "V noci z 13. na 14. novembra bol Paríž zatemnený. Šok a hrôza zavládli v uliciach a 130 nevinných ľudí prišlo o život vo vražedných teroristických atentátoch. Násilný extrémizmus zabíjal tento rok i v Kodani, Ankare, Tunise, Bejrúte, v nebi nad Sinaiom či v Bamaku," uviedla Novotná s tým, že drvivá väčšina obetí boli mladí ľudia vo veku 20 a 30 rokov, ktorých zavraždili tiež mladí 20- až 30-roční ľudia.
S bojom proti extrémizmu treba preto podľa nej začať v mysliach mladých. Novotná zdôrazňuje, že sa musí posilniť vzdelávanie v oblasti ľudských práv, treba vyučovať rozmanitosti kultúr, dejín náboženstva a nenechať deti vyrastať v nevedomosti a predsudkoch. "Iba vtedy, ak budeme spolu komunikovať, stretávať sa, vymieňať si názory a vedomosti, učiť sa o rôznych kultúrach, budeme si schopní cez vzájomné poznanie dôverovať, podporovať sa a rešpektovať jeden druhého," podotkla.
Organizácia je šíriteľom tejto myšlienky, avšak jej súčasťou môže byť každý jednotlivec, pripomína Novotná. "Dnes sa stačí pripojiť na internet a prostredníctvom webovej stránky či sociálnych sietí UNESCO sa môže každý aktívne zapojiť do výmeny názorov a osvojiť si filozofiu organizácie. A myšlienky a hodnoty UNESCO šíriť vo svojom pracovnom i súkromnom prostredí, to je niekedy to najdôležitejšie," zdôraznila. Pôvodná myšlienka zakladateľov UNESCO je teda podľa Novotnej stále živá a snaha o nachádzanie mierových riešení má svoje opodstatnenie.
ODPORÚČAME AJ:
Koľko priateľov na Facebooku je veľa a koľko málo?
Najvzácnejšia huba sveta sa nachádza aj v Tatranskom národnom parku
Pätina tínedžerov nevie obmedziť využívanie internetu, tvrdí výskum