Život

Najvzácnejšia huba sveta sa nachádza aj v Tatranskom národnom parku

"Skrytohubka žltoobrúbená je podľa publikácie s názvom “Cenné alebo bezcenné“, ktorú zostavila Svetová únia ochrany prírody v roku 2012, považovaná za najvzácnejšiu hubu sveta."

TASR, 22. novembra 2015 12:00
Skrytohubka žltoobrúbená Foto: Teraz.sk
Najvzácnejšia huba sveta sa nachádza aj v Tatranskom národnom parku (TANAP). Skrytohubka žltoobrúbená je podľa publikácie s názvom “Cenné alebo bezcenné“, ktorú zostavila Svetová únia ochrany prírody v roku 2012, považovaná za najvzácnejšiu hubu sveta. „Tento dokument obsahoval zoznam 100 najvzácnejších druhov rastlín a živočíchov Zeme a medzi nimi bola ako jediná uvedená aj táto huba. V rámci celého sveta jej bol priradený status kriticky ohrozeného druhu,“ priblížil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Je známa už takmer 200 rokov a jej výskyt bol zaznamenaný vo viacerých štátoch Európy a v Severnej Amerike. Väčšinou však ide o historické údaje z prelomu 19. a 20. storočia. V súčasnosti sú nálezy skrytohubky žltoobrúbenej podľa Majka veľmi ojedinelé a koncentrované na severe Európy v Nórsku, Švédsku a vo Walese.

„Na Slovensku sú dve lokality v Nízkych Tatrách, kde sa vyskytuje, a v októbri tohto roku bola prvýkrát nájdená aj na území Tatranského národného parku v Západných Tatrách,“ dodal Majko. Táto huba rastie celoročne v chladných dolinách pri potokoch na tenkých konároch živých krovitých vŕb, ktoré ohryzom poškodzuje srnčia a jelenia zver. Prejavuje sa ako slabý parazit, no hostiteľskú drevinu výrazne nepoškodzuje. Vytvára charakteristické žlto-čierne a v dospelosti až čierne plodnice, ktoré sa postupne rozpukávajú a odhaľujú tak drevný substrát.

ODPORÚČAME AJ:
Slovenské národné múzeum ochraňuje najbohatší zbierkový fond
Múzeum mesta Bratislava má špecifické postavenie v múzejníctve
Hradné múzeum mapuje históriu Fiľakova, hradu a celého regiónu
Prekvapivý výbuch Vezuvu neprežil ani jeho vedecký pozorovateľ Plinius

Komentáre