Život

Na obrazovky sa vracia Robin, deťom predstaví riziká bežného života

"Juraj Bača vytvoril psieho hrdinu Robina, s ktorým deťom v seriáli dobrodružnou formou približujeme témy ekológie, ochrany prírody, kyberšikany, duševného zdravia, či internetových hoaxov."

TASR, 1. februára 2022 14:08
Televízny projekt Robin je autorskou i producentskou premiérou herca Juraja Baču. Foto: TASR Martin Baumann

Na obrazovky verejnoprávnej televízie sa vracia seriál Robin. Nová séria krátkych príbehov, kde sú hlavnými hrdinami Richard a jeho pes, nemecký ovčiak Robin, približuje detským divákom rôzne dramatické situácie a dáva im návody, ako sa pri nich bezpečne zachovať.

Projekt Robin vznikol v spolupráci RTVS, Ministerstva vnútra (MV) SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a herca Juraja Baču. Detský seriál sa na obrazovky Jednotky vráti od nedele 6. februára v rámci ranného detského pásma a následne v reprízach na Dvojke. TASR o tom informovali z tlačového odboru MV SR.

Robin je autorskou i producentskou premiérou Baču. "Počas prvej vlny pandémie, keď boli zatvorené školy, mi písalo množstvo rodičov, že to majú s deťmi doma veľmi ťažké. Keďže som mal o niečo viac času ako obvykle, napadlo mi, že vytvorím projekt určený špeciálne pre detského diváka," vysvetľuje herec. Jeho zámerom bolo vytvoriť projekt, ktorý deťom pomôže zorientovať sa v rozličných životných situáciách.

"Vytvoril som psieho hrdinu Robina, s ktorým deťom v seriáli dobrodružnou formou približujeme témy ekológie, ochrany prírody, kyberšikany, duševného zdravia, internetových hoaxov a podobne. Zároveň im dávame príjemným spôsobom návody, ako sa zachovať v nečakaných situáciách - pri požiari, na cestách alebo keď sa napríklad stratia," dodal Bača.

Ten stvárňuje hlavnú postavu, duchaplného a pozitívne naladeného Richarda, jeho najlepším priateľom je pes Robin. Spolu zvládnu každú ťažkú situáciu, v ktorej sa ocitnú, a deti tak majú šancu prebudiť v sebe záujem o okolie a formovať svoju osobnosť. Seriál sa má stať pomôckou pre učiteľov, vychovávateľov a preventistov, ale aj podporou pre rodičov pri výchove detí. Okrem Baču si epizódne postavy zahrajú Gregor Hološka, Dominika Richterová, Jana Majeská, Adam Jančina, Andrej Šoltés a ďalší.

Rezort vnútra dodáva, že seriál Robin rozoberá témy, ktorým sa pravidelne venujú aj jeho preventisti pri práci s deťmi v teréne. Sú nimi dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa v meste alebo v lese, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám. "Ide o jedinečný projekt, ktorý deťom pútavo predstavuje riziká bežného života a bezpečnosti. V závere každej epizódy profesionáli z polície, od hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie," avizuje ministerstvo vnútra seriál, ktorý môžu sledovať diváci aj online. Prístupný bude v archíve verejnoprávnej televízie.Komentáre