Život

Na Námestí SNP odhalili pamätník venovaný J. Kuciakovi a M. Kušnírovej

"Odborný garant projektu Marián Králik objasnil, že cieľom nebolo vytvoriť "ľúbivé" a krásne dielo, skôr malo niesť aj niečo zo surovosti."

TASR, 22. februára 2022 12:43
Na snímke pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP počas jeho odhalenia 21. februára 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Doterajšie spontánne vytvorené pietne miesto pripomínajúce zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú nahradil na bratislavskom Námestí SNP trvalý pamätník. V pondelok, pri príležitosti štvrtého výročia násilnej smrti mladej dvojice, ho aj za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) slávnostne odhalili.

Rodičia zavraždených sa na mieste poďakovali všetkým, ktorí sa zaslúžili o vznik pamätníka. "Ďakujeme tiež všetkým, ktorí sa snažia o to, aby sa nezabúdalo na to, čo sa stalo a ako sa to stalo,“ dodala Zlatica Kušnírová.Pamätník vznikol v spolupráci s rehoľou Milosrdných bratov, vlastníkom budovy, na ktorej fasáde je dielo osadené a tiež Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorej študenti a pedagógovia pracovali na umeleckom stvárnení. Odborný garant projektu Marián Králik objasnil, že cieľom nebolo vytvoriť "ľúbivé" a krásne dielo, skôr malo niesť aj niečo zo surovosti, ktorú predstavovala samotná vražda. "Otvorená rana, ktorú dielo predstavuje, symbolizuje zároveň to, čo bolo v spoločnosti pod povrchom, vrstvy a prekrytia, ktoré sa Ján svojou prácou snažil odhaliť," dodal Králik.
Na snímke zľava Jozef Kuciak, Jana Kuciaková a Zlatica Kušnírová počas odhalenia pamätníka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP 21. februára 2022 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Iniciátor trvalého pietneho miesta, poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripomenul, že pamätník bude pripomínať nielen pamiatku zavraždených mladých ľudí, ale aj význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky.
Na snímke pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP počas jeho odhalenia 21. februára 2022 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Pamätník mal byť pôvodne financovaný prostredníctvom peňažných darcovských príspevkov, projekt sa napokon rozhodol podporiť mediálny dom Ringier.

Pietnou spomienkou si pamiatku zavraždenej dvojice v deň štvrtého výročia ich tragického skonu pripomenula aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, rovnako členovia vlády i parlamentu.

Komentáre