Život

Päť jednoduchých krokov, ktoré obrátia vaše manželstvo o 180 stupňov

"Mnohé manželstvá upadnú časom do stereotypu a partnerská komunikácia sa zúži na domácnosť, prácu a deti. Vytratilo sa vzrušenie a partneri skôr žijú vedľa seba ako spolu. A sex? Škoda hovoriť. "

Zuzana Onufer, 22. januára 2015 14:00
Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván


Podľa psychológa Terriho Orbucha, autora bestselleru Päť jednoduchých krokov, aby sa vaše manželstvo premenilo z dobrého na skvelé , sa väčšina manželstiev dá reštartovať.

Orbuch sa domnieva, že nie sú potrebné drastické zmeny. Jeho výskum na viac ako 370 pároch dokázal, že oveľa efektívnejšie sú konzistentné, malé a jednoduché zmeny v manželskom spolužití. Jeho päť krokov k zdravému a šťastnému manželstvu si môže vyskúšať každý, kto sa práve ocitol v slepej uličke manželstva.

1. Očakávajte menej a získate viac


Mnoho ľudí si myslí, že zabijakom vzťahov sú konflikty. V skutočnosti je to frustrácia z nenaplnených očakávaní. Konkrétne sklamanie z toho, že partner sa nespráva tak, ako sme si pôvodne predstavovali. Šťastné páry by mali mať podľa psychológa realistické očakávania, a to ako o vzťahoch všeobecne, tak aj o svojom vzťahu. Mýtom je napríklad predstava, že šťastné páry si tak rozumejú, že nemajú konflikty. Konflikt je podľa Orbucha v každom vzťahu neodvratný.

Praktickou radou je, pohovoriť si navzájom o vašich očakávaniach. Napríklad poviete partnerovi, že ste si mysleli, že vám aspoň raz do týždňa prinesie kvety. A naopak partner vám povie o jeho očakávaniach. Takouto jednoduchou činnosťou predídete nedorozumeniu, pretože, ak váš partner nevie o vašich očakávaniach, ako ich potom môže splniť?

2. Úprimné dôkazy lásky


Kľúčom k manželskému šťastiu je dávať partnerovi najavo ako si ho vážite a že ho neberiete ako samozrejmosť. Psychológ tvrdí, že je to veľmi jednoduché a efektívne. Nemusia to byť len známe vyjadrenia ako „Milujem ťa“ alebo „Si láska môjho života“, ale aj drobné láskavosti, ako napríklad raňajky do postele.

„Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, muži potrebujú väčšie citové uisťovanie ako ženy, pretože ženy vedia prijímať takéto uistenia aj od ľudí v ich okolí,“ tvrdí Orbuch. Kľúčom k úspechu je podľa neho hovoriť partnerovi úprimné vyznania a robiť malé dôkazy lásky namiesto teatrálnych, ale často prázdnych gest.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

3. Nové témy komunikácie


Väčšina párov tvrdí, že spolu komunikuje. Avšak Orbuch takúto bežnú komunikáciu nazýva "zachovanie domácnosti", pretože sa obmedzuje na témy platenia účtov, nákupu potravín či venovanie sa deťom. Namiesto toho zmysluplná komunikácia znamená spoznávanie vnútorného sveta nášho partnera.

Psychológ radí, aby ste si vyčlenili každý deň aspoň 10 minút, kedy sa budete s partnerom baviť napríklad o filmoch, hudbe, cestovaní, kultúre, prosto o témach, ktoré zaujímajú vás oboch alebo vášho partnera, aby ste tak prejavili záujem o jeho záľuby.

4. Zmena je život


Každý vzťah sa skôr či neskôr dostane do starých koľají. Pomáha, ak si ho začnete niečím ozvláštňovať. Jedným zo spôsobov je skúsiť napodobniť váš vzťah, keď ste len začínali spolu chodiť.

Ak chcete zmenšiť nudu a zažívať niečo nové, zmeňte svoj stereotyp. Napríklad vymeňte zaužívanú reštauráciu za nejakú exotickú, zmeňte dovolenkový rezort alebo si vyrazte s partiou priateľov na horskú chatu, zatiaľ čo sa o deti postarajú starí rodičia. Ďalším spôsobom, ako dostať do vzťahu stratené vzrušenie sú rôzne adrenalínové atrakcie. Psychológ zistil, že vzrušenie zažité počas raftingu alebo jazdy na horskej dráhe sa reálne prenesie aj do partnerského vzťahu.

5. Udržujte nízke náklady a vysoké výnosy


Kým prvé štyri kroky sa zameriavali na doplnenie alebo posilnenie pozitív v manželskom vzťahu, piaty krok k úspešnému manželstvu sa zameriava na udržanie nízkych nákladov. Šťastný pár má podľa Orbucha pomer 5 ku 1. To znamená, že päť pozitív vyváži jeden negatív. Neznamená to, aby ste začali chodiť s kalkulačkou. Ide len o to, aby ste si vedeli pravidelne zvážiť náklady a výnosy vášho vzťahu. Jednoducho pozitíva musia prevažovať nad negatívami.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Urobte si audit vášho vzťahu. Znie to možno otrepane, ale urobte si zoznam kladov a záporov. Zoberte si papier, nakreslite v strede čiaru a na ľavú stranu si spíšte všetky pozitíva vášho partnera a na pravú stranu jeho negatíva. Aby vzťah fungoval, musí byť zoznam na ľavej strane oveľa dlhší, ako na pravej. Poproste svojho partnera, aby to urobil tiež.

Veci, ktoré vám na partnerovi prekážajú si spolu vydiskutujte. Ale pozor, podľa Orbucha je dôležité načasovanie. Nevhodné je to riešiť, ak ste napríklad na návšteve, v momente, keď manžel príde domov z práce alebo v noci. Orbuch búra aj mýtus, že manželia by nikdy nemali ísť do postele pohnevaní. Práve naopak siahodlhé riešenie problému hlboko do noci sprevádzané vyčerpanosťou a podráždenosťou problém ešte zhorší. Lepšie je sa na to vyspať a pokračovať v diskusii ráno, kedy sa možno na to pozriete inými (vyspatými) očami.

Všeobecne platí, že šťastné páry sa viac zameriavajú na pozitíva svojich vzťahov. Preto je podľa Orbucha dôležité posilniť to, čo už funguje, čo nám následne pomôže pri vysporiadaní sa s prichádzajúcimi problémami.
Zdroj: psychcentral.com

ODPORÚČAME AJ:
Rodičia verzus bezdetné páry: Ktorí sú šťastnejší?
Toto sú najhoršie vianočné fotky všetkých čias
Aj vaše dieťa sa rado skrýva? Vieme prečo
Bradavky netvrdnú len ženám, ale aj mužom a deťom
Viete čo majú spoločné Adam Sandler a Emma Watson? Neuveríte

Komentáre