Život
Fotografie, ktoré obleteli svet. Niektoré majú slovenský rukopis
, 8. augusta 2013 6:00
Slovák na najznámejšej fotografii 20. storočia
Hospodárska kríza v 20. rokoch minulého storočia donútila k masovým migráciam. Výnimkou nebola ani 1. ČSR. Ľudia odchádzali za prácou hlavne na americký kontinent. Zamestnávali sa v baniach, na farmách alebo na stavbách. O tom, že napríklad taký GE Building Rockefeller center vznikal aj z potu slovenských rúk, už nie je žiadnym tajomstvom. Svedčí o tom aj jedna z najslávnejších fotografií 20. storočia, ktorá znázorňuje robotníkov, ako sedia v 200-metrovej výške a obedujú. Ak si všimnete úplne vpravo muža s fľaškou v ruke, tak ide o Slováka Gusta Popoviča, ktorý ako tisíce iných Slovákov odišli za prácou za more. Snímka s asi najznámejším Slovákom obletela svet. Visí v tisíckach domácností na stenách v podobe plagátu alebo obrazu.

Slovák, ktorý sa stal symbolom hrdinstva
2. sv. vojna sa pomaly chýli ku koncu a spojenecké vojská zvádzajú ťažké boje takmer na všetkých kontinentoch. Je február 1945 a Američania vedú na ostrove Iwo Jima jeden z najťažších bojov v Tichomorí proti Japonsku počas 2. sv. vojny. Na ostrove, ktorý mal rozlohu iba 12 km2, zomrelo 21 844 japonských vojakov a 6800 amerických vojakov. Medzi americkými obeťami bol aj pôvodom Slovák Michal Strank. V hodnosti seržant viedol jednotku, ktorá vztyčovala americkú vlajku na hore Suribači. Tento moment zachytil fotograf Associated Press Joe Rosenthal.

Fotografia, ktorá nesie posolstvo hrôzy vojny vo Vietname
Vojna vo Vietname v rokoch 1964 až 1975 bola jednou z najstrašnejších po skončení 2. sv. vojny. Len Američania prišli o vyše 58 tisíc vojakov. Počet civilných obetí nie je nikde zverejnený. Je však nepopierateľným faktom, že obyčajní ľudia si vytrpeli najviac, či zo strany Vietkongu, ktorí využívali civilistov ako živé štíty, alebo zo strany Američanov.
Známa je najmä masakra v dedine My Lai 16. marca 1968. Američania vkročili do dediny na rutinnú kontrolu. Veliteľ americkej jednotky následne prikázal svojim mužom zaútočiť na civilistov, masaker neprežilo asi 350 až 500 civilistov.

Kennedy a jeho syn pod stolom v Oválnej pracovni
J. F. Kennedy bol 35. prezidentom Spojených štátov. Hneď od začiatku, ako sa ujal funkcie, začal riešiť dozvuky hospodárskej krízy z rokov 1960/1961. Najväčším vnútropolitickým problémom Kennedyho vlády bol rasový problém a boj Afroameričanov za občianske práva. V zahraničnej politike sa Kennedy snažil o zlepšenie vzťahov medzi USA a ZSSR.
V súkromí, aspoň navonok, Kennedy vždy vystupoval ako vzorná hlava rodiny. Svedčí o tom aj fotografia, ktorá vznikla mesiac predtým, ako bol naňho spáchaný atentát. Znázorňuje rodinnú idylku. Kennedy mladší sa skrýva pod stolom v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Jednu z najznámejších fotografii 20. storočia vytvoril i Slovák
Dubčeková alebo Pražská jar dala Čechom a Slovákom nádej na slobodu a demokraciu. No invázia vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 šmahom ruky všetko zmarila. Zúfalstvo, sklamanie a strach zachytávajú mnohé dobové fotografie, jedna z nich je však špecifická. Vyjadruje všetky popísané emócie a volá sa "Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom". Vzišla z rúk novinárskeho fotografa Ladislava Bielika, ktorý tento moment zachytil v Bratislave na Šafárikovom námestí. Autor túto snímku spolu s ďalšími ukryl v kufri a našiel ich až jeho syn, tak isto novinár Peter Bielik oveľa neskôr po otcovej smrti v roku 1989. (Ladislav Bielik zomrel v roku 1984 v Budapešti pri automobilových pretekoch).
