Ekológia

Európu trápia extrémne horúčavy. Na tomto mieste namerali 46,6 stupňa

"Západnú, strednú a južnú Európu sužujú extrémne horúčavy a vo viacerých krajinách namerali teploty presahujúce 40 stupňov Celzia."

TASR, včera 7:02
Ľudia sledujú západ slnka z vyhliadky Panny Márie na Vrchu s výhľadom na Lisabon na konci horúceho dňa v Lisabone, piatok 27. júna 2025. Foto: TASR/AP
Lisabon 1. júla (TASR) -
V Portugalsku namerali rekordnú júnovú teplotu - 46,6 stupňa Celzia, informoval v utorok tamojší meteorologický úrad IMPA. Rekord padol v nedeľu v meste Mora asi 100 kilometrov východne od Lisabonu. Susedné Španielsko oznámilo, že tohtoročný jún bol od začiatku meraní vôbec najteplejší v krajine, s priemernou dennou teplotou 23,6 stupňa Celzia. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP.

Západnú, strednú a južnú Európu sužujú extrémne horúčavy a vo viacerých krajinách namerali teploty presahujúce 40 stupňov Celzia. Na celom kontinente platia výstrahy a očakáva sa, že horúco bude najmenej do stredy. Úrady v mestách zavádzajú rôzne opatrenia v snahe schladiť obývané časti.



Okrem rekordne vysokej teploty za jún evidovala IMPA v Portugalsku teploty vyššie ako 40 stupňov vo viac než tretine svojich monitorovacích staníc. Predchádzajúce júnové maximum (44,9 stupňa Celzia) namerali v roku 2017 v meste Alcacer do Sal na juhozápade krajiny.

V Španielsku v sobotu namerali nové teplotné maximum za jún - 46 stupňov Celzia - v meste El Granado pri Hulvue na juhu pri hraniciach s Portugalskom. Doterajší rekord (45,2 stupňa Celzia) namerali v roku 1965 v Seville. Tohtoročný jún v Španielsku bol „extrémne horúci“, pokoril rekordy a prekonal bežný júlový a augustový teplotný priemer, uviedla národná meteorologická agentúra.

Pre horúčavy v celom Francúzsku platí mimoriadna situácia a najvyšší červený stupeň varovania platí pre 16 departementov vrátane Paríža. V utorok čiastočne alebo úplne zatvorili viac než 1350 škôl. V Paríži rodičom odporučili, aby aj v stredu nechali svoje deti doma, napísal denník The Guardian. Kvôli vlne horúčav krízovo zasadala vláda pod vedením premiéra.

Teploty v Bruseli sa môžu vyšplhať až na 38 stupňov Celzia. Úrady preto predčasne (od 14.30 h) zatvorili pamätník Atomium, ktorý tvoria obrovské kovové gule predstavujúce zväčšenú kryštalickú mriežku železa. Naposledy bol zatvorený v roku 2019.

Horúčavy v Taliansku si podľa stanice BBC vyžiadali dve obete.







Komentáre