Život

Človek v ohrození vyzbieral viac ako 1,2 milióna eur pre Ukrajinu

"Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, drobní podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. "

TASR, 28. februára 2022 13:54
Na snímke ukrajinská vlajka počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý organizuje festival Pohoda na bratislavskom Hlavnom námestí 27. februára 2022 v Bratislave. Foto: TASR Pavol Zachar

Napadnutie Ukrajiny Ruskou federáciou medzi Slovákmi zdvihlo obrovskú vlnu solidarity. Za prvé štyri dni organizácia Človek v ohrození vyzbierala 1,2 milióna eur. Najväčšia pomoc bude potrebná v nasledujúcich mesiacoch. Ľudia môžu pomáhať aj naďalej. TASR o tom informovala manažérka komunikácie a PR neziskovej organizácie Lenka Kačmárová.

Slováci sú pripravení pomáhať nielen finančne. "Od vyhlásenia pomoci ľuďom na Ukrajine nám denne chodia stovky správ a telefonátov. Ľudia ponúkajú ubytovanie, materiálnu pomoc, ale aj právne a psychosociálne služby pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou," povedala Kačmárová. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, drobní podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Na dobrovoľnícku výzvu organizácie reagovalo už viac ako 3500 ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť s logistikou, tlmočením alebo ubytovaním. Sklady na pohraničí sa naplnili v priebehu dvoch dní.

Pracovníci Človeka v ohrození sú na slovensko-ukrajinskej hranici, kde pomáhajú budovať sociálne zázemie pre najdôležitejšiu prvotnú pomoc pre ľudí, ktorí prichádzajú. Zriadili dve stanoviská pri hraniciach na slovenskej strane - v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom.
Chlapec sa pozerá cez okno autobusu s utečencami z Ukrajiny v poľskom meste Przemyšl v sobotu 26. februára 2022. Foto: TASR/AP

Pomoc je potrebná aj na druhej strane hraníc. "Na ukrajinskej strane je viac ľudí a potrieb, kolóny áut stoja a stovky ľudí čakajú na pomoc dlhé hodiny," priblížila riaditeľka Človeka v ohrození Andrea Najvirtová.

"Väčšina ľudí, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, sa tu zatiaľ zdržuje krátko, väčšinou len prechádzajú, majú tu niekoho, kto na nich čaká, alebo už majú konkrétny cieľ cesty," zhodnotila situáciu na pohraničí Najvirtová. Dôležitá podľa jej slov bude najmä dlhodobá pomoc.

Človek v ohrození prosí ľudí, aby si šetrili svoju energiu a pomoc rozložili v čase. Táto kríza sa podľa slov humanitárnych pracovníkov neskončí na ďalší deň a ľudia z Ukrajiny budú pomoc potrebovať aj o niekoľko mesiacov. Slovákov vyzývajú, aby materiálnu pomoc na miesto nenosili sami, ale reagovali na organizované výzvy.Komentáre