Život

Cez víkend v Tatrách vybehali jedlo pre deti v extrémnej chudobe

"Behom sa pomáhalo počas druhého ročníka charitatívneho behu Mary's Meals, ktorý tento rok podporili známi slovenskí športovci Ján Volko, Matej Tóth a Adam Žampa."

TASR/Webmagazin.sk, 22. septembra 2020 11:31
Na snímke turistický chodník na Rysy vo Vysokých Tatrách, archívne foto. Foto: TASR – Milan Kapusta
Vysoké Tatry 21. septembra (TASR) - Počas uplynulého víkendu vybehali na charitatívnom behu bežci vo Vysokých Tatrách spolu s virtuálnymi bežcami po celom Slovensku 78.000 porcií jedla v škole pre deti v extrémnej chudobe. TASR o tom informoval jeden z organizátorov behu Viktor Porubský.

Behom sa pomáhalo počas druhého ročníka charitatívneho behu Mary's Meals, ktorý tento rok podporili známi slovenskí športovci Ján Volko, Matej Tóth a Adam Žampa. „Každý bežec svojím štartovným 18,30 eura uhradil 100 percent nákladov na školské stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka,“ uviedol Porubský.

Keďže jedna porcia jedla podávaná miestnymi dobrovoľníkmi v chudobných krajinách aktuálne vychádza na deväť centov, zabezpečilo 384 bežcov štartovným v celkovej výške viac ako 7000 eur prostriedky na 78.000 porcií školských obedov. Ako ďalej priblížil, celá suma výťažku z behu putuje v rámci verejnej zbierky na uznávaný medzinárodný projekt školského stravovania Mary’s Meals, ktorý podporili pápež František či anglická kráľovná Alžbeta II.

Pre pandémiu nového koronavírusu organizátori v sobotu (19. 9.) na štart v Tatranskej Lomnici pustili iba obmedzený počet bežcov za prísnych hygienických opatrení. „Limit 100 bežcov sme si určili sami, aby nás v areáli nebolo príliš veľa,“ vysvetlil Porubský.

Do nedele (20. 9.) večera sa k 78 bežcom v Tatrách pripojilo virtuálne ďalších 306 bežcov po celom Slovensku, behali dokonca i Slováci vo Švédsku, Nemecku či v Ghane. „Pre veľký záujem o virtuálny beh sme akciu predĺžili o ďalší týždeň, takže sa dá ešte stále registrovať a vybehať deťom jedlo odkiaľkoľvek,“ dodal Porubský.

Komentáre