Zdravie
Záludnosť astmy sa dá prirovnať k žene – nikdy jej dobre nerozumiete
Alena Klepochová, 1. mája 2013 15:00Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Astma je celoživotné nevyliečiteľné, ale liečiteľné chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktorým celosvetovo trpí až 300 miliónov ľudí. Napriek všetkým pokrokom v diagnostike a terapii na toto ochorenie ročne zomiera približne 250 000 pacientov. Očakáva sa, že do roku 2025 počet astmatikov stúpne na 400 miliónov. „Ja ako lekár mám skúsenosť, že ľudia toto ochorenie vnímajú takmer ako diagnózu rakoviny. Astmy sa treba báť vtedy, ak sa nelieči. Astma je veľmi pestré ochorenie. Pod týmto názvom sa skrýva minimálne viacero foriem: ľahká, občasná a až život ohrozujúca. Až by som povedal, že môžeme hovoriť o chorobe s viacerými tvárami.
Záludnosť astmy sa dá prirovnať k žene – nikdy jej dobre nerozumiete. Na pohľad ľahká astma sa môže stať ťažko liečiteľná, vyskúšam niekoľko spôsobov liečby bez väčšieho efektu. A naopak, príde ťažko chorý pacient, ktorý ale veľmi dobre reaguje na liečbu a onedlho je v poriadku,“ povedal MUDr. Martin Hrubiško, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.
Pri podozrení treba vyhľadať lekára
Na astmu môže upozorňovať ťažký dych pri fyzickej námahe, pri snahe predýchať ju môže byť počuť na prieduškách zvuky ako hvízdanie, pískanie či chripenie. „Keď sa dýchavica, pocit, že máme málo vzduchu začne vyskytovať aj v pokoji, to je ďalší varovný príznak,“ upozornil MUDR. Hrubiško. Takéto situácie nastávajú väčšinou v druhej polovici noci a nadránom, keď v tele poklesne hladina kortikoidov.
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Na astmu môže následne upozorňovať aj suchý dráždivý kašeľ. Ako však upozornil MUDr. Hrubiško, nie každé podozrenie sa musí ako astma potvrdiť. Podobné príznaky môžu byť aj pri chronickej neliečenej infekcii priedušiek. „Varovné príznaky musia viesť človeka k lekárovi,“ skonštatoval s tým, že ten následne určí, či ide o astmu. Diagnostika však môže niekedy trvať aj dlhšie.Podozrenie treba konzultovať aj so špecialistami
Každý pacient by mal byť vyšetrený nielen praktickým lekárom, ale aj pľúcnym lekárom a alergológom. Astma je celoživotným ochorením, vyžadujúcim kontinuálnu liečbu, ktorú hradia zdravotné poisťovne, a to aj v bezpríznakovom období. Pri správnej liečbe a zodpovednom prístupe k ochoreniu dosiahne dnes astmatik rovnakú kvalitu života ako zdravý človek. Môže aj športovať. Mnohí sú dokonca vrcholovými športovcami a držiteľmi svetových rekordov v rôznych disciplínach.
Napriek moderným liekom astmu stále nemá pod kontrolou väčšina astmatikov. Neliečená pritom môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj smrť.
Na Slovensku sú desaťtisíce astmatikov
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii bolo na Slovensku za rok 2011 v ambulanciách pneumológov a ftizeológov dispenzarizovaných 100 768 pacientov, pričom sa v tom roku diagnostikovalo 23 807 nových pacientov. V ambulanciách klinických alergológov a imunológov sa evidovalo 283 114 astmatikov.
Zlepšiť povedomie o astme chce Združenie astmatikov Slovenska, ktoré preto každoročne organizuje aktivity spojené so spirometrickými meraniami na zvýšenie povedomia o astme. „Popri medikamentóznej liečbe je veľmi dôležitá edukácia pacientov,“ povedala MUDr. Klára Kossárová, výkonná riaditeľka Združenia astmatikov Slovenska.