Zdravie

Výskum: S myšlienkou na samovraždu ostáva osamote 38 percent mladých

"Ukázalo sa, že mladí ľudia sa v najkritickejších situáciách obracajú na internet, kde hľadajú informácie alebo pomoc."

TASR, 20. júna 2016 11:00
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Pri myšlienkach na samovraždu by až 38 percent mladých ľudí neoslovilo nikoho a so svojimi problémami by ostávali sami. Vyplýva to z online výskumu realizovaného na Fakulte psychológie Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave v spolupráci s občianskym združením(OZ)IPčko, ktoré prevádzkuje internetovú poradňu pre mladých. Odborníci pred týmto zistením varujú a poukazujú aj na štatistiku Národného centra zdravotníckych informácií, kde bolo v minulom roku nahlásených 592 dokonaných samovrážd a 859 pokusov o samovraždu.

Výskum mal ukázať, ako uvažujú mladí ľudia v situáciách, keď sa nachádzajú v kríze. Experti zisťovali, či sú ochotní vyhľadať odbornú pomoc a akým jej formám dávajú prednosť.

Útočisko na internete


"Ukázalo sa, že v najkritickejších situáciách sa obracajú na internet, kde hľadajú informácie alebo pomoc. Zistili sme však, že až 38 percent mladých ľudí, ktorí uvažujú napríklad o samovražde, by nikdy o tom nikomu nepovedalo, pretože sa bojí priznať, že nevedia ako ďalej," priblížil pre TASR autor výskumu a riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. Títo mladí ľudia podľa jeho slov majú pocit, že odborníci nie sú tí, za ktorými by mohli ísť, pretože sa boja istého označenia alebo to považujú za zbytočné.

Podľa výskumu by v prípade závažných životných situácií vyhľadala pomoc približne polovica opýtaných. Pri pocite osamelosti by pomoc vyhľadalo 39 a pri vážnych konfliktoch 38 percent tínedžerov. Experti zistili, že v prípade myšlienok na samovraždu, vyhľadávajú mladí ľudia skôr pomoc online. Pre väčšinu mladých, ktorí sa obrátili na internetovú linku pomoci, je dôležité, že sa o ich probléme nikto z ich okolia nedozvie. Výskum taktiež ukázal, že by psychologickú pomoc väčšina mladých nevyhľadala v otázkach sexuality, pocitov menejcennosti, vzťahových problémov, osamelosti, konfliktov v rodine či aj v prípade depresie.

Potreba odborníkov


Spoluautorka výskumu, prodekanka Fakulty psychológie PEVŠ Desanka Kanderová tvrdí, že aj na základe týchto zistení je potrebné, aby odborníci vstupovali do online priestoru a zapracovalo sa na destigmatizácii ľudí s duševnými ťažkosťami. Taktiež za dôležité považuje vytvárať neformálny a bezpečný priestor, aby sa deti i mladí nebáli zdôveriť so svojimi ťažkosťami.

"Kľúčové je, aby spoločnosť začala vnímať psychické problémy ako niečo prirodzené, pretože podľa predpokladov odborníkov vo svete, bude depresia v roku 2020 najčastejšia zdravotná diagnóza a spolu s ňou súvisí aj samovražda. Potrebujeme, aby spoločnosť začala vnímať psychické choroby ako súčasť života, že ľudia v istých chvíľach potrebujú pomoc a podporu. V tejto situácii môže byť každý z nás," podotkol Madro.

Karel Molin, riaditeľ Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch, pôsobiaceho pri rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny, tvrdí, že je potrebné zvyšovať informovanosť detí a mládeže o možnostiach pomoci v ťažkých situáciách. "Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny preto pripravuje v druhej polovici tohto roka kampaň, ktorej cieľom bude poskytnúť informácie o možnostiach pomoci deťom v zrozumiteľnej forme a aj za pomoci online nástrojov," skonštatoval s tým, že kampaň sa bude venovať všetkým formám násilia.

Do online výskumu, ktorý sa realizoval na jar tohto roka, sa zapojilo celkovo 615 stredoškolákov vo veku 15-19 rokov v rámci celého Slovenska.

ODPORÚČAME AJ:
Lysohlávky ako prísľub v boji s depresiou
Hospodárska kríza pravdepodobne zvyšuje počet úmrtí na rakovinu
Deti v bazéne? Takto ich môžete ochrániť
Odstránené kliešte je možné dať vyšetriť na nebezpečné ochorenia
Sú raňajky základom dňa? Zistili sme, ako to je

Komentáre