Zdravie

Ako prežiť veľkonočné sviatky a šibačku? Poradíme vám

"Veľkonočné špeciality nepatria veru do kategórie najzdravších, ani alkohol počas šibačky."

Alena Klepochová, 30. marca 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach
Tradičné veľkonočné špeciality sú pre naše telo veľkou záťažou. Nárazové hodovanie, na stole pochúťky ako údené mäso, majonézový šalát či koláče v kombinácii s ničnerobením počas sviatkov sa môže odraziť negatívne na telesných hodnotách a spôsobiť aj problémy s trávením. Keď sa k prejedaniu počas šibačky pridá alebo nahradí ho alkohol, pohroma môže byť na svete.

Skúsenosti lekárov z pohotovostí potvrdzujú, že v týchto dňoch im na dvere klope viac pacientov s tráviacimi problémami, výnimkou však nie sú ani podgurážení pacienti, a to aj v prípade tínedžerov. „Očakávame, že aj tento rok budú prichádzať pacienti so zažívacími ťažkosťami spôsobenými prejedaním sa a výberom ťažších jedál a tiež pacienti so zdravotnými problémami z nadmernej konzumácie alkoholu," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.

Prvá pomoc po šibačke


Pokiaľ popustíte počas šibačky uzdu, základom je sa na druhý deň dobre vyspať. Počas spánku prebiehajú v tele procesy, vďaka ktorým dochádza k celkovej regenerácii organizmu. Veľkonočné menu nepatrí do kategórie najzdravších, na ďalší deň treba dať preto prednosť zelenine, ovociu a pridať zdravé tuky ako rybí tuk, kokosový olej, orechy, semená. V rámci regenerácie sa odporúča aj pohyb na čerstvom vzduchu a relax.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Prvou pomocou po oslavách spojených s alkoholom je pitie dostatočného množstva tekutín. Alkohol dehydruje organizmus a odoberá mu potrebné minerály. Vypiť treba jeden až dva litre napríklad vody. Rýchlejšiemu odbúraniu alkoholu môže napomôcť aj vitamín C. V lekárňach či drogériách sa predávajú aj rôzne preparáty, ktoré rýchlejšie rozkladajú alkohol, nejde však o schválené lieky.

K rýchlejšiemu vytriezveniu môže pomôcť aj káva. Kofeín totiž pôsobí ako diuretikum a zrýchľuje vylučovanie alkoholu z tela. Pri normálnych okolnostiach klesne hladina alkoholu v krvi za hodinu v priemere asi o 0,2 promile.

Nalievate mladým šibačom?


Veľkonočné sviatky predstavujú z pohľadu alkoholu nebezpečenstvo najmä pre mladých šibačov. Mladistvým by sa podľa odborníkov z oblasti drogových závislostí nemal ponúkať ani symbolický prípitok, lebo po viacerých môžu skončiť veľmi zle. Ani nízka koncentrácia alkoholu neznamená, že sa mladistvý nemôže opiť. Mladistvým chýba najmä pri prvých skúsenostiach tolerancia alkoholu. Nadmerné množstvo alkoholu môže spôsobiť zdravotné problémy aj starším polievačom, ktorí už nie sú voči jeho účinkom takí odolní.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Odborníci na výživu radia mierne úpravy menu


Odborníci na zdravú výživu radia počas veľkonočných sviatkov mierne úpravy jedálneho lístka. Namiesto krémových zákuskov si možno dopriať či ponúkať hosťom sušené ovocie, údené mäso môže nahradiť dusené či grilované, treba tiež jesť veľa zeleniny. V studenej kuchyni sa zase odporúča uprednostniť rastlinné tuky s nižším obsahom nasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú v prevencii srdcovo-cievnych chorôb.

„Najlepšou cestou však je upraviť si životný štýl trvalo, nielen počas sviatkov, a tak udržiavať svoje parametre na uzde,“ upozornila praktická lekárka MUDr. Iveta Vaverková, prezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Komentáre