Zdravie
Vedci zistili, kedy umriete
, 22. novembra 2012 13:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Všetko to začalo tým, že vedci skúmali gén, ktorý ovplyvňuje spánkový cyklus. Máte problém ráno vstať? Tak v tom prípade si už nemusíte trieskať hlavu o stenu, pretože to nie je vaša chyba. Máte to jednoducho v génoch. Existuje gén, ktorý riadi spánkový cyklus a určuje aj to, či niekto skoro ráno vstáva, neskoro zaspáva alebo zaspáva už o šiestej podvečer. Všetko to spôsobujú rôzne mutácie tohto génu.Vedia, o koľkej umrieme
Keď tak skúmali tento gén ovplyvňujúci spánkový cyklus, zistili aj niečo iné. Tento istý gén ovplyvňuje aj to, o koľkej človek umrie.
Autorom tejto štúdie je Andrew Lim. Podľa neho je aj naša smrť v rukách biologických hodín, ktoré podľa všetkého môžu byť dedičné. Pouvažujte, o koľkej umreli vaši predkovia, možno nájdete súvislosť a spoločný čas.
„Vnútorné biologické hodiny regulujú mnohé aspekty biológie človeka a jeho správania, ako aj preferované časy spánku,“ hovorí Andrew Lim. Podľa neho tento gén ovplyvňuje načasovanie mnohých fyziologických procesov a pokračuje: „Taktiež to ovplyvňuje načasovanie akútnych zdravotných problémov ako mŕtvica alebo srdcový infarkt.“
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V ktorý deň udrie tá hodina?
Biologické hodiny majú teda takýmto spôsobom vplyv na načasovanie našej smrti. Vyzerá to tak, že úplne všetko v živote má svoj cyklus, dokonca aj smrť.
Podľa výsledkov výskumu to vyzerá tak, že väčšina ľudí má svoju poslednú minútu niekedy okolo jedenástej doobeda. Druhým najčastejším časom, ktorý určili mutácie génu u mnohých ľudí, je niekedy okolo šiestej podvečer.
Vedci ale nevedia určiť, ktorý deň bude ten náš posledný. Keď má ale všetko v živote svoj cyklus a veda napreduje takým rýchlym tempom, možno sa im raz podarí zistiť aj to, ktorý deň umrieme. Veľa ľudí by potom začalo žiť úplne iný život.