Zdravie

V zime potrápi angína. Viete, že ju dokážete liečiť aj zmrzlinou

"Jedným z častých ochorení, ktoré v zime v ľudskom tele prepukne, je angína. Môže za to kombinácia chladnejšieho počasia, stresu v práci či oslabenej imunity."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 6. decembra 2023 8:00
Ilustračné foto Foto: Unsplash.com / Towfiqu barbhuiya
Angína dokáže potrápiť všetky vekové kategórie, avšak najčastejšie sa vyskytuje u malých a dospievajúcich detí. Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline vám prináša rady, ako sa čo najrýchlejšie tohto ochorenia zbaviť a vysvetlí, kedy je nutná návšteva lekára.

Angína je zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana, postihuje najmä podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandľu. Šíri sa kvapôčkovou infekciou (kašeľ, kýchanie chorých ľudí), pričom inkubačná doba je väčšinou 1 až 3 dni. Typickými príznakmi angíny sú bolesť hrdla, začervenanie a opuch mandlí, ťažkosti a bolesť pri prehĺtaní, horúčka, povlak na mandliach, opuch a bolestivosť uzlín na krku, bolesti uší a hlavy, zápach z úst, strata chuti do jedla a únava.

Foto: Unsplash.com/Vitolda Klein

Horší priebeh u detí
Angína u detí spôsobuje zúžený priestor v hrdle. Dýchanie je vynútené ústami, preto deti často chrápu. „Ochorenie väčšinou začína horúčkou a vracaním, prehlbuje sa dehydratácia organizmu, sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Deti sú mrzuté, nespokojné a plačlivé. Vysoké horúčky s triaškou spôsobujú nadmerné potenie, slabosť a únavu,“ opisuje odborníčka z lekárne Dr. Max. Doplnila, že u dospelých má angína miernejšie prejavy, celkové príznaky sú menej výrazné, často prebieha bez teploty. Lokálne príznaky sú rovnaké ako u detí.

Liečba angíny doma
Domáca liečba zahŕňa dostatočný príjem tekutín (odporúča sa až 2,5 l denne), zvlhčovanie vzduchu a veľa oddychu. „V prípade vírusového pôvodu si vystačíme so symptomatickou liečbou, čiže nasadiť zvýšený prísun vitamínu C, pastilky a kloktadlá na dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, antipyretiká (lieky znižujúce teplotu) a analgetiká (lieky proti bolesti). Pri vysokých teplotách sa odporúčajú vlažné sprchy,“ pokračuje Jana Dubajová z lekárne Dr. Max. Je vhodné vylúčiť zo stravy mliečne bielkoviny, pretože podporujú tvorbu hlienu a hnisu. Osoba s angínou by mala prijímať najmä kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Prírodnou alternatívou sú odvary zo šalvie, tymianu a harmančeka.

Foto: Unsplash.com/Sebastian Coman Photography

Zázračná zmrzlina
Farmaceutka zo žilinskej lekárne Dr. Max vysvetľuje, že cmúľanie ľadu alebo lízanie zmrzliny (odporúčajú sa ovocné drene, nie smotanové verzie) má chladivý efekt na zapálené tkanivá, znižuje opuch v hrdle a zmierňuje bolestivé signály vysielané nervovými zakončeniami. Ide však iba o krátkodobý efekt. Odporúča sa aj tzv. Priessnitzov obklad. Postupujte nasledovne: okolo krku obtočte mokrý studený uterák, ktorý obaľte suchým. Taktiež môžete použiť obklad z ovsa alebo ovsených vločiek, ktorý stačí nahriať a trochu navlhčiť. Zabaľte suroviny do vreckovky a priložte na bolestivé miesta. Výborné sú aj teplé nápoje, pretože podporujú vylučovanie slín a tým zvlhčujú hrdlo, najmä teplé bylinkové čaje (lipový a šalviový) a ovocné šťavy. Zvyšujú aj hladiny chemických látok, ktoré pôsobia utlmujúco na oblasti bolesti v mozgu.
Kedy vyhľadať lekára?

S angínou navštívte ambulanciu vášho lekára v týchto prípadoch:
• Ak horúčka (nad 38 °C) tretí deň neklesá alebo horúčka cez 39,5 °C počas 24 hod. je bez poklesu aj po podaní liekov;
• Ak výrazná bolesť v hrdle spôsobuje napríklad problémy s rozprávaním, prehĺtaním či otvorením úst;
• Ak máte problémy s dýcháním, stuhnutý krk;
• Ak máte krv v slinách alebo hliene;
• V prípade, že trpíte často sa opakujúcimi bolesťami v hrdle.Komentáre