Zdravie

V utorok zaútočia tropické teploty, ako ich prežiť?

"Základom je dodržiavanie pitného režimu. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody."

Alena Klepochová, 29. apríla 2013 14:00
Opica si v horúčavách pochutnáva na melóne, dajte si aj vy... Foto: TASR/AP
Ortuť v teplomeroch sa má v utorok v južných regiónoch Slovenska vyšplhať až nad 30 stupňov Celzia, záver mesiaca by tak mal byť v znamení prvého tropického dňa. Nielen počas neho, ale aj počas teplých dní, aké boli na Slovensku posledné dni treba pamätať na viaceré zásady, ktoré nás môžu uchrániť pred kolapsovým stavom či v budúcnosti pred rakovinou kože.

Základom je dodržiavanie pitného režimu. „Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda.
Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota - vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe,“ približuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Pozor na slniečko!


Okrem pitného režimu treba pamätať aj na ochranu pred slnkom. Napriek tomu, že lúče ešte podľa onkodermatologičky Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave MUDr. Kataríny Polákovej, PhD. Nedopadajú tak kolmo, treba aj teraz myslieť na krémy s UV faktormi a vyhľadanie chládku počas obedných hodín. Ako prevencia vzniku kožnej rakoviny sa odporúča vyhýbanie sa slnečným lúčom medzi 10.00 až 15.00 h.

Košičanky si užívajú sliniečko Foto: TASR/František Iván

Onkodermatologička priblížila, že na ochranu teraz postačia aj krémy s nižším ochranným faktorom, poukázala však na to, že neexistuje univerzálny faktor, keďže ten vždy závisí od fototypu kože. Po vyššej ochrane by tak mali siahnuť najmä ľudia so svetlou pokožkou, svetlými či ryšavými vlasmi alebo ľudia, ktorí majú veľa materských znamienok. Na ochranu pred Slnkom treba klásť dôraz aj v prípade detí, ktorým sa do troch rokov neodporúča opaľovať vôbec.

Počas tepla je vhodná ľahká strava


S príchodom teplých mesiacov by mali nastať zmeny v jedálničku. Strava by mala byť ľahko stráviteľná s nižšou energetickou hodnotou, napriek tomu však musí mať dosť výživných látok. Varenie, dusenie, pečenie pri spracovaní potravín treba uprednostniť pred vyprážaním a fritovaním.

Naše menu by malo byť zložením vyvážené a pestré. To znamená dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, a to najmä sezónneho, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy, približuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Najmä v lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou potrebné, pretože
slnečné žiarenie spotrebúva antioxidanty v organizme. Vitamín A sa nachádza napríklad v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle či rybách. Vitamín C možno nájsť v jahodách, citrusovom ovocí, kivi, malinách či černiciach alebo paprike, karfiole či v kalerábe.

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Vitamín E je zase obsiahnutý v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén, ten možno telu dodať cez paradajky či počas tepla obľúbený červený melón.

Komentáre