Zdravie

Tenisový lakeť sa netýka len športovcov, ide aj o chorobu z povolania

" Základnú rizikovú skupinu tvoria ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú práce v záhrade, štiepanie dreva, športovú činnosť a prácu s počítačom. "

TASR, 4. decembra 2019 9:30
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Dlhodobé alebo opakované preťažovanie lakťového kĺbu sa môže stať príčinou bolestivého zápalu svalových úponov. Epikondylitída sa radí medzi choroby z povolania, a to ako choroba z nadmerného dlhodobého a jednostranného zaťaženia, vysvetľuje ortopéd Pavol Patro.

Základnú rizikovú skupinu tvoria podľa jeho slov ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú práce v záhrade, štiepanie dreva, športovú činnosť a prácu s počítačom. Priblížil, že tenisový lakeť sa však často objavuje u maliarov, inštalatérov, robotníkov, automechanikov, kuchárov, mäsiarov, u ľudí zdvíhajúcich ťažké predmety a všeobecne najčastejšie vo veku medzi 30. až 50. rokom života. Prejaví sa to ako bolestivosť a zvýšená citlivosť na vonkajšej strane lakťa, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti lakťa, slabý úchop rukou. Postihnutá je zväčša ruka, ktorú dominantne používame, no niekedy sa môže ochorenie objaviť aj na obidvoch lakťoch.

Pri postihnutí úponov svalov na vonkajšej strane lakťa, takzvaných vystieračov, sa hovorí o tenisovom lakti - laterálnej epikondylitíde, a v prípade úponov svalov na vnútornej strane, tzv. ohýbačov, o golfovom lakti - mediálnej epikondylitíde, ozrejmil ortopéd.

Chorobou trpia najmä ľudia medzi 50. až 59. rokom života. Jednou z účinných metód na odstránenie bolesti a zápalu je fotobiomodulácia alebo ošetrenie laserom. „Vzhľadom na neagresívnu terapiu laserom je možné túto liečbu kedykoľvek zopakovať, čím sa vyhneme injekčnému podávaniu kortikoidov pri chronickom trvaní problémov,“ priblížil Patro.

Laser pôsobí prostredníctvom fotobiomodulácie, čo je označenie procesu, v ktorom svetlo špecifických vlnových dĺžok stimuluje bunkové funkcie a vedie k pozitívnym biochemickým zmenám v poranenom tkanive. Spúšťa sa zaplavením tkanív fotónmi, ktoré odovzdajú energiu bunkám. „Jej dôsledkom je zvýšenie cirkulácie v poškodenej oblasti a to znamená ústup bolesti, vyliečenie zápalu, zmenšenie opuchu a umožní organizmu zužitkovať vlastné liečebné sily,“ vysvetlila hlavná fyzioterapeutka Therapy House Jurina Orosová.

Komentáre