Zdravie

Surové alebo varené? Zistite, ako zo zeleniny získať čo najviac živín

"Raw, surová strava, je jedným z najvýraznejších trendov súčasnosti. Možno sa však pýtate, či je optimálny pri všetkých druhoch zeleniny. "

Zuzana Lobotková, 8. júna 2015 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Kľúč k chudnutiu – vypnúť sporák a ísť späť k základom? Teória hovorí, že jesť potraviny v ich surovom stave pomáha zachovať základné enzýmy, ktoré sa zničia počas procesu varenia. Surová strava má mať za následok lepšie vyzerajúcu pleť, dobre fungujúci metabolizmus a teda aj chudnutie. Je to však univerzálna pravda?

Čo variť a čo nie?


Strava na rastlinnej báze môže výrazne znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2, kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny. Kým surové potraviny majú bez pochýb svoje prednosti, pre väčšinu ľudí to nie je v dlhodobom horizonte reálny spôsob stravovania.

Nutričná terapeutka Helen Bondová pre dailymail.co.uk uviedla: „Čo sa mi páči, je fakt, že nás povzbudzujú, aby sme jedli viac ovocia a zeleniny, čo pomáha znížiť množstvo tuku, aj umelé cukry a soľ, ktoré sú prítomné v spracovaných potravinách. Ale diéta, ktorá je založená výlučne na tepelne neupravených potravinách môžu byť veľmi obmedzujúca a nudná a nie je udržateľná v dlhodobom horizonte.“

Dodala, že telu dokonca začnú určité živiny chýbať. Takže, ktorá zelenina je lepšia a zdravšia tepelne upravená, a ktorá, naopak, by sa mala na vašom tanieri objavovať v surovom stave?

Paradajky


Jednoznačne varené. Lykopén, pigment, ktorý dáva paradajkám ich farbu, poskytuje ochranu proti niektorým typom rakoviny a srdcovým chorobám. Dokonca chráni pokožku pred ultrafialovým svetlom.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Varené paradajky sú vlastne lepším zdrojom lykopénu ako čerstvé, pretože proces tepelnej úpravy prelomí niektoré z bunkových stien, uvoľnení lykopén, ktorý telo potom jednoduchšie absorbuje. Čerstvé aj konzervované paradajky však telu dodajú aj betakarotén, vitamín C a ďalšie živiny.

Brokolica


Brokolica je často oslavovaná ako superjedlo, pretože obsahuje zdravú dávku sulforafanu - zlúčeniny, ktorá je nápomocná v boji proti rakovine. Výskumy naznačujú, že nielen zabíja prekancerózne bunky a bránia ich množeniu, ale tiež znižuje riziko žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka. Tak ako ju máte jesť?

Jednoznačne surovú. Dôvodom je, že teplo poškodzuje enzým, ktorý zásadne pomáha pri tvorbe sulforafanu. Ak ju nemáte radi úplne surovú, odborníci ešte odobrujú ľahkú úpravu na pare.

Mrkva


Keď mrkvu uvaríte, hladina betakaroténu stúpa. Tento karotenoid premieňa telo na vitamín A. Tento vitamín je dôležitý pre funkciu mnohých systémov v tele, od metabolizmu železa, cez zrak, po zdravie pokožky a imunitu.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Špenát


Špenát je naozaj výborná plodina. Je bohatý na draslík, ktorý pomáha udržať krvný tlak pod kontrolou, prekypuje vitamínmi A a C – čo sú dve živiny dôležité pre náš imunitný systém. A tu jeho benefity nekončia. Dodáva telu vápnik, horčík a mangán, pričom ide o látky dôležité pre zdravie kostí.

Špenát je bohatý na kyselinu listovú, ktorá pomáha posilniť imunitný systém, znižuje únavu a pocity vyčerpania. Kyselina listová prispieva k normálnym psychickým funkciám a je nevyhnutná pre rast a udržiavanie buniek, čo je dôvod, prečo je dôležitá najmä pre tehotné ženy.

Aj luteín nájdete v špenáte v hojnosti. Je to jeden z karotenoidov prospešných pre podporu zdravia očí a spomaľuje makulárnu degeneráciu, ktorá prichádza s vekom. Špenát by ste mali jesť surový, skvelý je však aj v polievkach, dusený alebo s trochou repkového oleja na pomoc vstrebávania luteínu.

Ružičkový kel


Stačí trochu uvariť. Buď ho milujete alebo neznášate. Ružičkový kel patrí do rovnakej skupiny zeleniny ako brokolica, karfiol alebo kapusta. Všetky tieto hlúboviny obsahujú glukozinoláty, ktoré majú schopnosť bojovať s rakovinou. Okrem toho obsahuje vitamíny C a B6, rovnako aj kyselinu listovú.

Dokonca sa objavujú štúdie potvrdzujúce pozitívne účinky ružičkového kelu na zdravie prsníkov a prostaty, odporúčaná denná dávka však zatiaľ nie je určená. Čo je však jasné, je spôsob úpravy. Ružičkovému kelu stačí päť minút v pare, aby vám dodal všetky prospešné živiny.

Červená paprika


Surová paprika obsahuje veľa vitamínu C, dokonca viac ako pomaranč. Tento vitamín je pri tepelnej úprave nestály, a tak jedzte papriku radšej surovú. Varenie totiž množstvo vitamínu podstatne znižuje. Stačí si dať cícerový hummus a trochu červenej papriky a hneď spravíte veľa pre posilnenie svojho imunitného systému.

Kapusta


Kapusta je rastlina, ktorej prospieva dusenie s jablkami, korením a červeným vínom. Najtmavšie vonkajšie listy by ste však nemali vyhadzovať – obsahujú totiž veľa vitamínu C, betakarotén a luteín. Pravidelná dávka luteínu ochráni váš zrak.

Okrem toho vás kapusta nadopuje vitamínmi C a B, kyselinou listovou, vápnikom pre zdravie kostí a zubov. Okrem toho kapusta tiež skrýva cenné izotiokyanáty. Ide o zlúčeniny obsahujúce síru, ktoré môžu byť prospešné pri prevencii rakoviny.

Kel


Dajte si ho surový. Kel obsahuje veľa vitamínu A a C, ktoré sú dôležité pre zdravú pokožku, kyselinu listovú podstatnú pre zdravú krv, imunitný systém a kognitívne funkcie. Okrem toho vám dodá dostatok vápnika, viac než iná zelená zelenina. Kel v surovom stave vám prinesie maximálne zdravotné benefity. Pri varení by totiž stratil až tretinu vitamínu C. Môžete si ho však pripraviť na pare alebo s kvapkou olivového oleja.

ODPORÚČAME AJ:
Pohráva sa technika s vašou mysľou? Zistili sme, ako to je
Prírodné sladidlá: Toto by ste o nich mali vedieť a dávať si pozor
Civilizovaná strava obmedzuje črevnú mikroflóru, zdravší sú Papuánci

Komentáre