Zdravie
Sú soláriá naozaj nebezpečnejšie ako slnko?
, 21. marca 2013 13:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Tmavá pokožka je veľmi príťažlivá, no nie každý sa s ňou narodil. Niektorí si ju chodia takpovediac „kupovať“ do solária. Už dlho sa hovorí o tom, že soláriá spôsobujú rakovinu kože. Keď si do nich ľahneme alebo sa do nich postavíme, vystavíme svoju kožu ultrafialovému žiareniu. A nedá sa povedať, že by našej pokožke prospievalo. Práve naopak. Často sa hovorilo o tom, že pobyt na slnku je zdravší a ľudia by sa mali opaľovať prirodzene. No aj v tomto prípade sa dajú prekročiť hranice a aj prirodzené opaľovanie môže spôsobiť rakovinu kože. Či už ležíme v soláriu, alebo na záhrade, naša koža je stále vystavovaná ultrafialovému žiareniu.
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
„Z hľadiska pravdepodobnosti vzniku rakoviny kože je každá dávka ultrafialového žiarenia nebezpečná. Je to to isté, ako keby ste sa opýtali, či existuje neškodná dávka cigariet. Každá cigareta škodí, len závisí od toho, koľko ich človek za život vyfajčí,“ hovorí dermatovenerológ MUDr. Rastislav Vrabec, primár oddelenia korektívnej dermatológie Ústavu lekárskej kozmetiky.V soláriu či na slnku?
Dávok ultrafialového žiarenia si v soláriu užijeme dosť. No na slnku to nie je o nič lepšie. „Opaľovanie na slnku je to isté ako v soláriu. Je to žiarenie, ktoré spôsobuje poškodenie DNA. Pri opakovaných vystaveniach sa slnku alebo soláriu sa tá DNA nemusí plne opraviť a následne vznikajú klony buniek, ktoré majú už defektnú genetickú výbavu. Postupne sa môžu zvrhnúť, závisí len od toho, koľko ultrafialového žiarenia koža dostane,“ hovorí MUDr. Vrabec.
Nie všetky krémy na opaľovanie sú rovnako účinné
Možno si myslíte, že keď sa natriete krémom na opaľovanie, tak vás rakovina kože zďaleka obíde. Problém je ale v tom, že nie všetky krémy na opaľovanie sú rovnako účinné.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Na krémoch na opaľovanie si treba všímať SPF. Je to ochranný faktor, ktorý charakterizuje časové odsunutie prejavov spálenia na slnku. To znamená, že ak ho použijete, tak môžete na slnku ostať dlhšie, pretože spálenie pokožky by sa prejavilo až po dlhšom pobyte na slnku. MUDr. Vrabec odporúča opaľovacie krémy s SPF 30, 35 alebo dokonca aj 40. Do krémov na opaľovanie sa oplatí zainvestovať. Kedysi sa možno stačilo natrieť slávnou indulonou, no v dnešnej dobe, keď je trh zahltený rôznymi ochrannými prípravkami, stojí za to zamyslieť sa, ktorý je najlepší. „Lacnejšie krémy môžu mať nižšiu úroveň ochrany pred UVA žiarením,“ dodáva MUDr. Vrabec.