Zdravie
ODBORNÍCI: Zubný kaz či zápal ďasien trápi 90 percent dospelých
TASR, 15. septembra 2019 8:00
Slovenskí zubní lekári pripomínajú, že nikdy nie je príliš skoro, ani príliš neskoro začať sa starať o svoje ústne zdravie. "Väčšina dospelej, a najmä seniorskej populácie prevenciu vníma len ako absolvovanie preventívnej prehliadky raz ročne, a tým urobili všetko pre svoje ústne zdravie," uviedla predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská.
Poukázala na to, že Slováci vo vysokom počte trpia tzv. chronickými neprenosnými ochoreniami. Tie sa vyvíjajú pomaly a vznikajú v dôsledku kombinácie nielen genetických a fyziologických faktorov, ale významne sa pod ne podpisuje aj životný štýl a zlozvyky. Ide najmä o pacientov s vysokým krvným tlakom, srdcovým infarktom či pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, astmou alebo s diagnózou diabetes mellitus.
"Nie malú skupinu tvoria pacienti, ktorí pre rôzne ochorenia užívajú lieky na riedenie krvi, alebo ide o pacientov po transplantácii srdcovej chlopne, samotných orgánov alebo tých, ktorí na transplantáciu čakajú. V dnešnej dobe fyzickej neaktivity sú to aj pacienti v liečbe osteoporózy," priblížila Markovská. Liečba týchto ochorení sa zhoršuje vtedy, ak sa v ústach nachádza neošetrený zubný kaz, zub so zápalovým nálezom na koreni alebo zápal ďasien a parodontu.
SKZL preto poukazuje na to, že v rámci prevencie je dôležité nielen nechať si ošetriť zuby a ústnu dutinu, ale rovnako dvakrát ročne absolvovať dentálnu hygienu. Za základ dobrej starostlivosti považujú zubní lekári každodennú domácu starostlivosť správnou ústnou hygienou, podporou zubnej skloviny pomocou fluoridov, redukciou prijímaných cukrov a pravidelnými prehliadkami.