Zdravie
Čo nám prezradia nechty?
Alena Klepochová, 18. februára 2013 15:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Nechty nevypovedajú iba o tom, či sa venujeme starostlivosti o ruky, o ktorých niektorí hovoria aj ako o vizitke človeka, ale aj o našom zdravotnom stave. Zdravé nechtové platničky sú hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné, ružovej farby. Iný vzhľad môže signalizovať aj zdravotné problémy.Necht rastie približne o milimeter asi za desať dní. Niektorým ľuďom rastú nechty rýchlejšie, iným, naopak, pomalšie. Pravákom rastú nechty rýchlejšie na pravej ruke, keďže ju viac používajú, ľavákom zas na ľavej. Nechtom na nohách netreba z pohľadu starostlivosti venovať pozornosť tak často, keďže rastú trikrát pomalšie ako tie na rukách.
Nechty ovplyvňuje aj dedičnosť
Tvar nechtov je ovplyvnený dedičnosťou a môže byť oválny, okrúhly alebo štvorcový. Zmeny na nechtoch vznikajú z rôznych dôvodov. Najčastejšie sa vyskytuje ich pozdĺžne alebo priečne štiepenie v dôsledku častej práce s čistiacimi prostriedkami vo vode a vlhku. Umývanie riadov či domáce práce teda veľmi pekným rukám nepomôžu, pomôcť však môže používanie gumených rukavíc. Pozdĺžne ryhy môžu okrem toho upozorňovať aj na nedodržiavanie pitného režimu či nedostatok vitamínov.
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Pozdĺžne ryhovanie sa tiež vyskytuje, a to najmä vo vyššom veku, pri poruchách periférneho prekrvenia, ale aj pri rôznych kožných a interných ochoreniach. Náhle vzniknutá priečna ryha poukazuje na prekonané ťažšie ochorenie, ale tiež môže byť dôsledkom poranenia alebo sa vyskytuje pri chronickom ekzéme.Plesne nechty zafarbia
Zmeny môžu nastať aj v hrúbke nechtov. Hrubšie nechty, predovšetkým na palcoch nôh, sú častejšie u starých ľudí. Vznikajú tlakom nevhodnej obuvi. Niekedy môžu zhrubnúť aj na l cm a narásť do niekoľkých cm. Zhrubnuté nechtové platničky sú znakom aj niektorých kožných chorôb, napríklad lupienky, hubových infekcií a podobne.
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Na nechtoch niekedy dôjde k zmene v zafarbení. Biele nechty zafarbené difúzne alebo len biele čiary, prípadne bodky, vznikajú napríklad po poranení, pri strese, pri niektorých infekčných, srdcových a zažívacích chorobách. Čierne sfarbenie je spôsobené pigmentom alebo poranením. Pod nechtovou platničkou sa môže nachádzať aj jeden z najzhubnejších nádorov, melanóm. Zelené sfarbenie zase spôsobujú niektoré baktérie a plesne. Žlté nechty môžu byť pri ochoreniach obličiek, pri užívaní niektorých liekov a pri infekciách kvasinkami.Nechty ohrozujú hubové infekcie a kvasinky
Najčastejšie zmeny na nechtoch bývajú dôsledkom hubovej infekcie. Týmto ochorením trpia asi tri percentá populácie. Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine 40 až 60-ročných, kde postihuje 15 až 20 percent populácie. Infekcia najprv zasahuje medziprstia nôh, odkiaľ sa šíri na nechty. Asi tretina hubových infekcií medziprstí nôh vedie k ochoreniu nechtov. Nechty na nohách sú štyrikrát častejšie postihnuté ako na rukách.
Poškodenie nechtov môže byť spôsobené aj kvasinkami, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. Ochorenie začína od nechtového koreňa. V minulosti sa takáto infekcia nechtových platničiek riešila chirurgicky, strhnutím nechta. Dnes sa lieči pomocou tabletiek, krémov alebo lakov. Liečba je bezbolestná.