Zdravie

Mrkva zlepšuje zrak – pravda alebo mýtus?

"Funguje mrkvové pravidlo aj v praxi alebo ním rodičia nútia deti jesť veľa zeleniny?"

Alena Klepochová, 6. apríla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V detstve viacerí z nás isto počúvali, že keď budú jesť veľa špenátu, budú mať silu, ako aj to, že keď si dajú mrkvu, budú mať orlí zrak. Funguje však toto mrkvové pravidlo aj v praxi alebo nás ním rodičia chceli iba prinútiť jesť veľa zeleniny? Mrkva je významným zdrojom provitamínu A, nielenže teda skrášľuje pleť, ale vyživuje aj sietnicu v oku. Dioptrie to však, bohužiaľ, neodstráni.

„Veľa ľudí sa mylne domnieva, že keď bude jesť dostatok mrkvových pokrmov, okuliare potrebovať nebude. S dioptrickými chybami oka však konzumácia mrkvy vôbec nesúvisí. Mrkva je bohatá na vitamín A, podobne ako mlieko, syr, vajíčka, ktorý vyživuje sietnicu. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici.Podobnú službu nám robia aj ďalšie zrakové farbivá, flavonoidy, zeakxantín a luteín nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a v kukurici. Tiež nenasýtené Omega 3 mastné kyseliny v rybom oleji,“ povedal primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Ohrozuje televízor a počítač zrak?


Rovnaký mýtus je aj vplyv televízie na zrak. Pozeranie televízie nespôsobuje žiadne výrazné problémy. Mali by ste však dodržiavať dve základné pravidlá - televízor mať vo vzdialenosti viac ako dva metre od očí a obrazovka by nemala byť jediným zdrojom svetla v miestnosti.

„Dnešné LCD monitory nevytvárajú žiadne škodlivé vyžarovanie. Staré televízne prijímače mali v porovnaní s dnešnými veľké elektromagnetické vyžarovanie, napriek tomu nepredstavovali vážnejšiu zdravotnú hrozbu,“ vysvetlil MUDr. Piovarči.

MUDr. Radovan Piovarči Foto: Očná klinika NeoVízia
Problém však môže spôsobiť dlhodobá práca s počítačom bez pravidelných prestávok v klimatizovanej či suchej miestnosti, ktorá sa môže podpísať pod syndróm suchého oka. Ten sa prejavuje začervenaním, rezaním, pálením, pocitom piesku a cudzieho telesa v očiach, svetloplachosťou a pocitom únavy očí.

Zdravé oko je neustále pokryté slzným filmom, ktorý chráni povrch oka pred infekciami, vyživuje ho, odplavuje z jeho povrchu odumreté bunky a baktérie. Zaisťuje rovný povrch oka, čo je nevyhnutné pre ostré videnie. Keď sa slzný film naruší, prestáva oko dostatočne chrániť a oko osychá. V rámci prevencie si treba podľa MUDr. Piovarčiho robiť pravidelné prestávky pri práci s počítačom.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Pozor na ostré svetlo a slabé osvetlenie


Kto chce mať zdravé oči, mal by si pamätať, že im môže poškodiť silné, ale aj slabé svetlo.
Každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do Slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny. V žiadnom prípade sa preto nemá do Slnka pozerať cielene a dlhodobo.

Očiam pravdepodobne veľmi neprospieva ani čítanie. Dlhodobé štúdie ukazujú, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia nosia častejšie mínusové dioptrie. Zdá sa teda, že určitá súvislosť medzi čítaním a okuliarmi existuje.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
„Dlhodobá zvýšená námaha zaostrovacích svalov v oku pri čítaní môže spôsobovať zhoršovanie dioptrií. Tento stav sa však týka iba ľudí do 25 rokov,“ uviedol MUDr. Piovarči. Nedostatočné osvetlenie pracovnej a čítacej plochy, čo mnohí zanedbávajú, zase spôsobuje únavu očí.

Zlý zrak môže pripraviť o vlasy


O oči sa naozaj oplatí starať, keďže zlý zrak môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Pri nesprávne skorigovaných dioptriách sa oko extrémne namáha pri zaostrovaní obrazu, čím je dráždené veľké množstvo nervových vlákien. Celý komplikovaný proces na úrovni mozgu vedie k nadmernému vypadávaniu vlasov aj ochlpenia. Zrak je nutné správne skorigovať – okuliarmi, šošovkami alebo laserovou či vnútroočnou operáciou.

Komentáre