Zdravie

Kýchanie, upchatie nosa a zápal spojoviek značia alergiu

"Alergici by mali podľa možnosti obmedziť kontakt s alergénom, ktorý vyvoláva nežiaducu reakciu."

TASR, 15. apríla 2020 9:00
Ilustračné foto Foto: screenshot youtube.com
Na jar sa u alergikov objavujú príznaky alergickej nádchy, ako svrbenie nosa, podnebia, hrdla a očí a následne kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie. "Tiež sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky, prípadne sa vyskytnú mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť," hovorí imunologička a alergologička Katarína Bergendiová.

Alergici by mali podľa možnosti obmedziť kontakt s alergénom, ktorý vyvoláva nežiaducu reakciu. Antialergická liečba pozostáva zo špecifickej alergénovej imunoterapie, ktorá rieši príčinu ochorenia a podávania protizápalových liekov. "Tieto lieky sú základom liečby bronchiálnej astmy, musia však byť prísne ordinované odborníkom, čiže imunoalergiológom alebo pľúcnym lekárom," upozorňuje Bergendiová.

Dôležité je nefajčiť, pretože dráždivé elementy ako tabak zvyšujú silu alergických prejavov a znižujú odolnosť voči infekciám. K zvýšeniu imunitnej odolnosti podľa odborníkov prispieva otužovanie, ktoré tiež pomáha prispôsobiť sa náhlym zmenám prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu. "Dôležité je dbať o denný príjem vitamínov C a D a zinku," tvrdí Bergendiová. V prípade zhoršenia klinického stavu pacienta môžu imunológovia predpísať imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou však lekári upozorňujú, že ten, kto sa necíti dobre, by si mal sledovať telesnú teplotu. Zvýšená teplota môže byť príznakom respiračného ochorenia, napríklad aj COVID-19, ktorého príčinou je nový koronavírus. "Nový koronavírus môže spôsobiť vysoké horúčky, silný kašeľ a problémy s dýchaním," pripomínajú odborníci.

Komentáre