Zdravie
Hlási sa jarná únava – poradíme vám, ako s ňou bojovať
Alena Klepochová, 13. apríla 2013 6:00Únava Foto: TASR
Jarná únava je naozaj zaujímavý fenomén, ktorý trápi ľudstvo už veľmi dávno. Odhaduje sa, že ňou trpia asi tri štvrtiny populácie, ženy častejšie ako muži. Ak sa aj vám teda zdá, že ste v týchto dňoch nejakí unavení, mohla doľahnúť aj na vás.Podľa psychologičky Mgr. Denisy Maderovej je jarná únava dôsledkom prechodu na iný režim dňa. „Spája sa s prechodom ročných období zo zimy do jari, na ktorú podobne ako príroda reagujú aj ľudia. Na niekoho pôsobí táto zmena pozitívne, viac slnka im dodáva energiu i životný elán. Niektorí naopak potrebujú istý čas na aklimatizáciu, kým sa preladia z akéhosi zimného režimu, v ktorom fungujú,“ vysvetlila.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Počas zimy, s krátkymi dňami a menším množstvom slnečného svitu, majú mnohí z nás tendenciu nevydávať toľko energie, viac oddychovať. „Človek sa teda musí dostať do vyšších obrátok, musí si zvyknúť na to, že potrebuje podať väčší výkon. Táto zmena biorytmu, iného režimu dňa môže byť sprevádzaná únavou. Tento stav je však prechodný, keď si zvykneme na iný režim dňa, na viac svetla, pociťujeme viac energie, s teplejším počasím a najmä so slnkom a svetlom začíname byť vitálnejší a optimistickejší,“ poukázala Mgr. Maderová.Ako bojovať s jarnou únavou?
Ak chcete byť opäť vitálni a nie malátni, stačí pár jednoduchých vecí a boj nad jarnou únavou môžete ľahko vyhrať. V jarnom období sa odporúča zaradiť do jedálnička dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, keďže práve ich absencia môže spôsobovať únavu a malátnosť. Pre zlepšenie nálady si možno i zašportovať a dopriať si občas aj niečo sladké.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Dôležitý je tiež relax a obmedzenie stresových situácii. Netreba zabúdať i na dostatok spánku, príliš dlhé spanie však môže skôr uškodiť. Všeobecne platí pravidlo, že spánok by mal byť iba tretinou dňa, teda maximálne osem hodín. Pri dlhšom spánku ochabuje svalstvo a telo má aj napriek tomu pocit malátnosti. Pozornosť tiež treba venovať dodržiavaniu pitného režimu.Chystáte sa na jarný detox?
Nástup nového ročného obdobia je ideálnym časom pre zmenu. Aj preto začiatok jari mnoho ľudí využíva na očistu organizmu a prehodnotenie nefungujúcich návykov. Očista organizmu by mala byť v priebehu roka podľa odborníkov vykonávaná pravidelne. Za najvhodnejší čas sa považuje práve obdobie jari a jesene.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Za najprísnejší spôsob očistnej kúry je považovaný pôst, pri ktorom je príjem tuhej stravy úplne obmedzený. Pri pôste je prijímaná len voda, bylinné čaje a ovocné šťavy. Pôst by nemal bez konzultácie s lekárom trvať dlhšie ako tri dni a opätovný prechod na tuhú stravu by mal prebiehať postupne. Pre pôst by sa mali ľudia rozhodnúť vtedy, ak na neho majú dostatok času, napríklad cez víkend. Držanie pôstu sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia cukrovkou, zápalom srdcového svalu, psychózami a depresiami.Za miernejšiu formu očisty sa považuje detoxikácia, pri ktorej sa zo stravy vylúčia aspoň tie zložky, ktoré organizmus zaťažujú. Miera množstva vylúčených potravín je individuálna, zo stravy by sa však mali vylúčiť alkohol, kofeín, nikotín, tuky, rafinovaný cukor, červené mäso, vnútornosti a tiež potraviny, ktoré vyvolávajú alergiu ako mlieko. Naopak, telu je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim a tiež potraviny bohaté na vlákninu ako zelenina, ovocie, obilniny i strukoviny. Dopomôcť k odplavovaniu škodlivých látok z tela môže aj rebarbora, morské riasy či cesnak.