Zdravie

Pred revolúciou nemohli dať hemofilikom kapitalistickú krv

"Prvé príznaky ochorenia sa prejavujú okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca života. Na ochorenie môžu poukázať napríklad modriny."

Alena Klepochová, 17. apríla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Každý rok sa na Slovensku narodí niekoľko detí s hemofíliou, ktorá sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Týmto dedičným ochorením trpí najmä mužská populácia, keďže nositeľom defektného génu, ktorý je pôvodcom ochorenia, je žena. Hemofilici, ako aj ich blízki si dnes pripomínajú Svetový deň hemofílie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o problémoch ľudí postihnutých hemofíliou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním.

Hemofília môže spôsobovať krvácanie do akýchkoľvek orgánov, najčastejšie do kĺbov, čo časom spôsobí ich totálnu deštrukciu. Prvé príznaky ochorenia sa prejavujú okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca života. Na ochorenie môžu poukázať napríklad modriny po tom, ako mamička dieťa drží pri kúpaní. Ľahšie formy sa môžu prejaviť aj neskôr, keď dieťa začne chodiť a namáhajú sa mu kĺby.

Problémom je nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi. Hemofilici však nemajú problém iba pri minimálnych úrazoch, poraneniach, či pri trhaní zubov alebo operáciách. Tých s ťažším stupňom ohrozuje aj spontánne krvácanie do kĺbov a svalov, ale i životne dôležitých orgánov. „Výsledkom je, že hemofília je zákerná choroba, ktorej krvácanie sa nedá nikdy predvídať a dokonca ani predísť,“ konštatuje na svojom webe Slovenské hemofilické združenie.

Život hemofilikov zmenila aj revolúcia


Do pádu železnej opony sa hemofilici mohli liečiť iba v nemocnici, chýbali tiež lieky modernej medicíny, ktoré sa vyvinuli na západe. Nebolo možné, aby sa vtedy naši pacienti liečili kapitalistickou krvou.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V súčasnosti je už pre takto chorých ľudí, ktorých je na Slovensku asi 550, dostupná tzv. domáca liečba, kedy si chýbajúce faktory zrážania aplikujú pacienti sami priamo do žily. Dnes tak už zdravé deti od tých chorých na prvý pohľad nie je možné rozoznať. Liečba, ktorá je finančne veľmi náročná, je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Na ochorenie upozorní lekárov kartička


Ochorenie je rozšírené na celom Slovensku a jeho výskyt je rovnaký bez regionálnych rozdielov. Keďže je už v súčasnosti dobre liečiteľné, dĺžka života hemofilikov sa tak blíži k priemernej dĺžke života zdravej populácie. Pacienti pritom v minulosti umierali vo veku asi 11 rokov. Každý hemofilik nosí stále pri sebe preukaz, ktorý napríklad v prípade dopravnej nehody upozorní, že dotyčná osoba trpí týmto ochorením a treba jej podať lieky, ktoré pacienti nosia stále so sebou.

U nás ľudom s týmto ochorením okrem lekárov pomáha aj spomínané Slovenské hemofilické združenie. To pôsobí už vyše 20 rokov, pričom každoročne organizuje tábory pre deti či pobyty pre dospelých. Zaslúžilo sa tiež o dostupnosť modernej liečby aj na u nás.

Hemofília sa označovala za kráľovskú chorobu


Hemofília patrí medzi najstaršie známe choroby v medicíne. „Už v 2. storočí nášho letopočtu sa v židovskej knihe viery v Talmude uvádzajú pozorovania o nadmernom až smrteľnom krvácaní malých chlapcov v niektorých rodinách... Skutočná podstata hemofílie bola odhalená až v 50-tych rokoch 20. storočia a liečba sa zlepšila až v 70-tych rokoch, keď sa vyvinula výroba liekov z krvnej plazmy,“ približuje Slovenské hemofilické združenie.

Pomyselný kráľovský rodostrom, v podobe obrej olejomaľby, dokončili 6. augusta 2010 mladí hemofilici z celého Slovenska, počas pobytu v rehabilitačnom tábore, ktorý od 1. do 14. augusta prebieha v Turčianskych Tepliciach. Zúčastňuje sa na ňom 35 detí vo veku od šesť do 18 rokov. Výtvarné dielo vzniklo pod dohľadom profesionálnej výtvarníčky Dariny Dobrovodskej - Berkovej. Tá najskôr na plátno rozmerov 3,5 x 1,5 metra namaľovala ústredný motív, anglickú kráľovnú Viktóriu (1837 – 1901), ktorá je najznámejšou prenášačkou tejto ojedinelej a dedičnej choroby zrážanlivosti krvi. Choroba zvyčajne postihuje iba mužskú časť populácie, ženy sú prenášačkami na svoje deti. Aj dcéry potom chorobu prenášajú ďalej. Projekt, ktorý podporila spoločnosť Bayer Slovensko vychádza z fiktívnej predstavy, že všetci ľudia postihnutí hemofíliou sú potomkovia kráľovnej Viktórie. Teda sú z kráľovskej krvi. Na snímke deti si najskôr zhotovili skice na papier a potom svoje motívy namaľovali na plátno. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Hemofília sa v minulosti označovala ako kráľovská choroba, keďže sa objavila vo viacerých kráľovských rodoch Európy. Najznámejšou nositeľkou tohto ochorenia bola britská kráľovná Viktória, ktorá mala syna hemofilika, pričom jej tri dcéry toto ochorenie po sobášoch s členmi európskych kráľovských rodín rozniesli po celom kontinente.

Komentáre