Zdravie

Cestujete do exotiky? Nezabudnite na očkovanie

"Zaočkovať sa v dostatočnom časovom predstihu pred odchodom sa možno najmä proti vírusovej hepatitíde typu A, B, brušnému týfusu, japonskej encefalitíde či meningokokovej meningitíde. "

TASR, 8. júna 2018 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Blíži sa dovolenková sezóna a s ňou aj vyšší pohyb ľudí do exotických destinácií. Ako pripomínajú odborníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici dovolenkári by sa mali správať zodpovedne a pred cestou do takých oblastí sa dať zaočkovať. Ich oddelenie infektológie je jedným z pracovísk na Slovensku, kde sa to dá.

Ako sa chrániť


"Ľudia cestujúci do rizikových oblastí by mali myslieť na prevenciu a ochranu pred infekčnými ochoreniami. Klienti celého Banskobystrického kraja môžu využiť poradenské služby spolu s očkovaním pred cestou ako i po návrate v ambulancii cestovnej medicíny na oddelení infektológie Rooseveltovej nemocnice. Infektológ im poradí, v akej krajine a pred akými infekčnými ochoreniami sa dá chrániť očkovaním, predpíše vhodnú vakcínu a zaočkuje. Vo vedľajšej budove sídliaci Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz," priblížila v pondelok hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Zaočkovať sa v dostatočnom časovom predstihu pred odchodom sa možno najmä proti vírusovej hepatitíde typu A, B, brušnému týfusu, japonskej encefalitíde či meningokokovej meningitíde. Očkovanie proti žltej zimnici je povinné do niektorých krajín Južnej Ameriky a subsaharskej Afriky. Tieto očkovania sú dobrovoľné a nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Opatrnosť na prvom mieste


Ešte nebezpečnejší "suvenír" z trópov si môže cestovateľ priniesť v podobe závažných infekčných ochorení ako ebola, iné hemoragické horúčky či MERS. Proti týmto nákazám sa však očkovaním ochrániť nedá a ich privlečenie do našich končín môže ohroziť značnú časť obyvateľstva.

"Vysoko nebezpečné nákazy predstavujú významné zdravotné riziko pre pacienta, vyznačujú sa ťažkým klinickým priebehom ochorenia a vysokou úmrtnosťou. Môžu mať vážny verejno-zdravotný dosah. Vyžadujú si špeciálne preventívne opatrenia a vyšší stupeň biologickej bezpečnosti s primeraným technickým zabezpečením," zdôraznila Diana Vološinová, primárka oddelenia infektológie banskobystrickej nemocnice.

Oddelenie je jedným z troch pracovísk na Slovensku, ktoré dokážu zabezpečiť špeciálne preventívne opatrenia a vyšší stupeň biologickej bezpečnosti pri hospitalizácii pacienta s vysokovirulentnou nákazou.

Komentáre