Zdravie

Etikety na potravinách nás nezaujímajú. Čo nám prezradia?

"Pri nákupe potravín Slovákov najviac zaujíma cenovka. Je to pochopiteľné, hoci najdôležitejšie informácie o potravinách sa nachádzajú celkom inde ako na farebných štítkoch so sumou v eurách."

Alena Klepochová, 1. marca 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Pri nákupe potravín Slovákov najviac zaujíma cenovka. O kvalite, výživovej hodnote a zložení potraviny však veľa napovie etiketa a nie štítok s cenou. Drobné, ale za to výpovedné písmenká na obaloch, však Slovákov podľa posledných zistení veľmi nezaujímajú. Prieskum Združenia pre zdravie a výživu ukázal, že etikety na potravinách študuje iba pätina z nás. Celkovo sa ženy zaujímajú o ne dvakrát častejšie ako muži.

„Nízkym záujmom o etiketu, a teda kvalitu potraviny sa ukracujeme o hodnotnú stravu. Výrobok s nižšou cenou totiž často obsahuje aj menej základnej suroviny, kvôli ktorej potravinu kupujeme,“ povedala doc. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Etiketa prezradí nielen zloženie, ale aj výživové hodnoty


Podľa jej slov si na etiketách treba všímať predovšetkým informácie o zložení výrobku a tabuľku výživových hodnôt. „Medzi údajmi o zložení sa okrem rôznych prísad uvádza aj to, koľko percent mäsa je v párkoch alebo koľko ovocnej zložky v džúsoch, pričom sa vždy oplatí zvážiť pomer kvality a ceny.“

Tabuľka výživových hodnôt zase uvádza obsah troch základných živín: tukov, sacharidov a bielkovín. Pri tukových výrobkoch, napríklad olejoch, margarínoch alebo v cukrovinkách či v mliečnych výrobkoch, sa udáva pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín v tuku.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
„Platí zásada, že v našej strave by mali prevažovať nenasýtené mastné kyseliny nad nasýtenými, ktoré pri nadmernej konzumácii zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Vyberať by sme si preto mali najmä výrobky s vyšším obsahom nenasýtených mastných kyselín,“ uviedla doc. Jurkovičová.

K zdraviu prospešným potravinám patria aj tie, ktoré obsahujú komplexné sacharidy ako škroby alebo vlákninu, a naopak, neobsahujú jednoduché cukry ani glukózový či glukózovo-fruktózový sirup.

Odporúčaná denná dávka


Užitočnou pomôckou, ktorou výrobcovia v poslednom čase uľahčujú orientáciu v nutričných hodnotách, je informácia o odporúčanej dennej dávke jednotlivých živín. Vďaka nej sa spotrebiteľ dozvie, koľko percent dennej dávky skonzumuje v jednej porcii.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
„Svedčí to o tom, že výrobcovia sa postupne učia dôležité údaje uvádzať viditeľnejšie a zrozumiteľnejšie. Pokiaľ chýbajú, alebo sú nečitateľné, treba zbystriť pozornosť a radšej si vybrať výrobok, ktorý nemá čo skrývať,“ radí doc. Jurkovičová.

Zdravé stravovanie nám veľmi nejde


Zo štúdie Stravovacie zvyklosti Slovákov 2009 vyplýva, že napriek neustále propagovanému zdravému životnému štýlu na Slovensku pretrváva trend konzumovania v prvom rade chutných ako zdravých jedál. Pre takmer dve tretiny Slovákov je dôležitá predovšetkým chuť, aj keď je jedlo menej zdravé. Konzumácia zdravých jedál je veľmi dôležitá pre takmer štvrtinu obyvateľov Slovenska, sú to prevažne ženy a ľudia, ktorí dbajú o svoju hmotnosť a zdravú výživu.

Na základe odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie globálne trpí asi 1,6 miliardy dospelých nadváhou a asi 400 miliónov dospelých obezitou. Nadváha a obezita hrajú významnú rolu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb ako kardiovaskulárne ochorenia, metabolické ochorenia, niektoré onkologické a gynekologické ochorenia, kožné choroby, choroby kĺbov, kostrového a svalového aparátu.

Komentáre