Zdravie

Cukor nemusí byť nepriateľ diéty, práve naopak

"Cukor môže pomôcť aj pri spaľovaní energie, záleží však od druhu."

Alena Klepochová, 28. januára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Snažíte sa schudnúť a neviete vyhrať boj nad chuťou na sladké? Tak potom vás poteší nasledujúca správa. Podľa odborníkov v snahe zhodiť nejaké to kilo, nemusíte hneď z jedálnička zúrivo vyškrtať aj všetok cukor. Konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru podľa viacerých štúdií nesúvisí s nadváhou alebo vyšším indexom BMI. Naopak, vysoký príjem cukru sa často spája s nižšími hodnotami indexu, teda štíhlejšou postavou.

Výsledky niektorých štúdií poukazujú na to, že predovšetkým jednoduché cukry, najmä fruktóza a sacharóza, stimulujú nervový systém a zvyšujú energetický výdaj. Samozrejme to neplatí, pokiaľ sa napcháte do prasknutia.

"Tento jav je závislý od množstva skonzumovaného cukru. Pri dlhodobom nadmernom príjme sacharidov, predovšetkým jednoduchých cukrov, sa nadbytočný cukor v tele najmä vplyvom tvorby hormónu inzulínu mení na zásobný tuk," uviedol gastroenterológ a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik.
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Cukor náš každodenný


Slovom "cukor" sa neoznačuje iba stolový cukor. Predstavuje aj mnohé ďalšie typy cukrov vrátane fruktózy, galaktózy, glukózy, laktózy, maltózy a sacharózy (stolový cukor). Tieto cukry sa prirodzene nachádzajú v ovocí, zelenine a mliečnych výrobkoch, ale tiež v potravinách ako sú med, melasa a javorový sirup.

Cukry sa tiež extrahujú zo svojich zdrojov za účelom výroby prísad, ako je napríklad stolový cukor. Sem patrí kukurica, z ktorej sa vyrába kukuričný sirup alebo kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, ako aj zdroje pre výrobu stolového cukru, medzi ktoré patria cukrová repa či cukrová trstina.

V potravinách a nápojoch sa často používajú názvy ako "prírodný" alebo "bez pridaného cukru", aby sa odlíšili potraviny a nápoje bez alebo s upraveným množstvom cukru. Telo však pri trávení, vstrebávaní a spaľovaní nerobí rozdiely. Nevie rozlíšiť, čo presne je zdrojom glukózy alebo fruktózy, a preto ich absorbuje bez ohľadu na to, či pochádzajú z medu, sirupu, ovocia, cukrovej trstiny, kockového cukru, koláča alebo nealkoholických nápojov. Denná potreba glukózy je asi okolo 150 gramov.
Ilustračné foto Foto: bigpicture.ru

Cukor môžu nahradiť sladidlá


V záujme udržania zdravej telesnej hmotnosti a pri znižovaní nadváhy sa však odporúča riadiť preferenciu sladkej chuti, vtedy môžu pomôcť sladidlá. Treba aj vyvažovať množstvo prijatej a vydanej energie športovou alebo aspoň zvýšenou pohybovou aktivitou.

"Nízkokalorické sladidlá umožnia znížiť energetický obsah potravín a nápojov a ľahko tak znížiť množstvo prijatých kalórií pri zachovaní pôvodnej nezmenenej sladkej chuti potravy. Pôžitok zo sladkej chuti ostáva tak plne zachovaný," uviedol MUDr. Minárik.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Medzi najznámejšie nízkokalorické sladidlá patrí aspartám. Ten používajú popredné značky a je súčasťou tisícok potravín a nápojov po celom svete. Najnovšie vedecké stanovisko vypracované Vedeckým panelom pre potravinárske prídavné látky a zdroje nutrientov pridávaných do potravín Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín opätovne potvrdilo jeho bezpečnosť.

„Ako sa dlhodobo ukazuje, sladidlá preferu¬jú ľudia podľa individuálne vnímanej chuti. Aspartám je podľa môjho názoru jednou z veľmi dobrých možností, ako nahradiť obľúbený sladký cukor a znížiť tak príjem energie,“ skonštatoval Minárik.

Európska komisia nedávno schválila aj prírodné sladidlo steviol-glykozidy z listov rastliny stévia. Na svete sa stévia používa už viac ako 25 rokov. Počas tejto doby boli publikované viaceré štúdie, ktoré preukázali jej bezpečnosť. Stévia je neveľký ker, v Južnej Amerike sa pestuje, zbiera a používa na sladenie potravín a nápojov už dve storočia. Na prášok rozdrvené listy stévie používali ako prví na sladenie nápojov ľudia z kmeňa Guaraní v Paraguaji. Extrakt je až 200-krát sladší ako cukor.

Komentáre