Zdravie
Čo sa deje v mozgu, keď sa človek zamiluje?
, 12. novembra 2012 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Pri pohľade na zamilovaného človeka, alebo skôr na jeho činy a skutky, si možno poviete, že ten určite ani trochu nerozmýšľa. V podstate sa nemýlite. Vedci zistili, že láska dokáže naozaj zastaviť rozum. Niektoré jeho časti sa aktivujú, ale väčšia časť sa práve naopak deaktivuje. Skúmali viacero „zamilovaných mozgov“
Odborníci z University College of London na čele s profesorom Semirom Zekim si posvietili na viacero zamilovaných mozgov. Ľuďom skenovali činnosť mozgu, potom im do rúk dali fotografiu niekoho, koho milujú a sledovali, ako sa mozog zachová a čo sa v jeho činnosti zmení.
Podľa profesora Zekiho sa človeku pri pohľade niekoho milovaného aktivujú isté centrá v mozgu, ale deaktivuje sa centrum, ktoré je zodpovedné za rozhodovanie. Samozrejme, že niektoré rozhodnutia vie urobiť aj zamilovaný človek, napríklad vie si vybrať vhodnú hypotéku alebo robiť biznis (teda ak to vedel aj predtým). No niektoré rozhodnutia robí úplne iracionálne. Čo na zamilovaných ľuďoch vidíte už na prvý pohľad.
Za všetko môžu pudy
Podľa odborníkov z University College of London za to môžu pudy. Človek pri pohľade na niekoho, koho miluje, prestane racionálne rozmýšľať a jeho mozog sa presunie z hlavy do úplne iného orgánu. Takto si vraj príroda zabezpečila, že ľudia sa budú stále rozmnožovať a nevyhynú.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Okrem toho skenovanie mozgu ukázalo, že sa deaktivuje aj tá časť mozgu, ktorá má na starosti kontrolu strachu. Zamilovaný človek sa teda bojí menej ako ten, ktorý nikoho nemá rád. Láska mu dáva pocit istoty a strach ustupuje. Deaktivuje sa aj centrum, ktoré rieši negatívne pocity. Preto majú zamilovaní úsmev okolo celej hlavy, nič ich netrápi a sú šťastní.
Láska je droga
Štúdie ukázali, že láska zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý je kľúčom k zážitkom plných radosti, ale aj bolesti. Ktorý sa spája s túžbou, závislosťou a eufóriou. Práve preto sa človek lásky tak ťažko vzdáva. Je to pre neho droga.
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Vedľajším účinkom dopamínu je znižovanie hladiny serotonínu. Takže sa nečudujte, ak sa zamilujete a prestane vám chutiť jesť. Serotonín sa dokáže postarať aj o pocity úzkosti a paniky, ktoré zamilovaný človek tiež niekedy prežíva. Stúpa vám adrenalín? To bude láska
So stúpajúcou hladinou adrenalínu súvisí búšenie srdca a vyschnutie v hrdle. To sa niekedy stáva pri pohľade na milovaného človeka.
Keďže láska „vypína“ niektoré centrá v mozgu, ostáva nám uvažovať nad hypotetickou situáciou: Keď sa na súde môže človek vyhovoriť na rôzne nepríjemné psychické stavy, môže sa vyhovoriť aj na to, že konal z lásky? Veď predsa konal iracionálne, lebo mu mozog zatienila láska. Na zjemnenie trestu to ale asi aj tak stačiť nebude.