Zdravie
Ako je to s pitím počas zimných mesiacov?
TASR, 6. decembra 2012 13:00
"Pre dobré zdravie je dôležité, aby sa optimálny pitný režim dodržiaval celoročne bez ohľadu na to, aké je práve ročné obdobie," uviedol gastroenterológ a odborník na zdravú výživu Peter Minárik. Vysvetlil, že nepriaznivé účinky z nedostatočnej hydratácie, napríklad vytvorenie močových kamienkov, môžu nepríjemne prekvapiť bez ohľadu na to, či je dehydratácia následkom letnej horúčavy alebo k nej došlo v dôsledku zvýšenej straty tekutín pri zimnom športovaní.
Telo vysiela signály
V každodennom sledovaní potrebného príjmu tekutín môže pomôcť aj bežný signál, ktorý vysiela telo. Je ním farba moču. V zásade platí, že moč farby sena indikuje dostatočný príjem tekutín a čím je moč tmavší, tým viac je nutné prijímať tekutiny.

Týka sa to aj detí a starších ľudí
Potreba dostatočnej hydratácie sa netýka len dospelých, ale aj dojčiat, detí a seniorov. Tieto skupiny sú oveľa náchylnejšie k problémom spojeným s dehydratáciou. Potreba hydratácie u detí nie je veľmi odlišná od potrieb dospelých ľudí. Na druhej strane sú však dojčatá a deti náchylnejšie na dehydratáciu než dospelí. Napríklad deti od šiestich mesiacov do jedného roka by mali denne prijať 0,8 až jeden liter tekutín. Deti od jedného do dvoch rokov by mali prijať 1,1 až 1,2 litra tekutín, deti od dvoch do troch rokov okolo 1,3 litra tekutín a deti od štyroch do osem rokov by mali mať za deň prísun aspoň 1,6 litra tekutín.
Organizmus starších ľudí má rovnaké požiadavky na prísun tekutín, ako majú mladší dospelí. Starší ľudia však z viacerých dôvodov pijú menej, než ich telo potrebuje. S vekom totiž klesá ich schopnosť pociťovať smäd. U starších ľudí môže preto dehydratácia predstavovať vážny problém. Spája sa s vyšším rizikom pádov, infekcií močových ciest, ochorení zubov, bronchopulmonárnych chorôb, obličkových kameňov, rakoviny, zápchy a súvisí aj s narušenými poznávacími schopnosťami.