Technológie

Ďalšia veľká vec: V mobiloch budú 3D tlačiarne

"Stojí 99 dolárov a spraví z vášho mobilu funkčnú 3D tlačiareň. Nie je to žart a ani ilúzia, ale reálne zariadenie, ktoré si budete môcť čoskoro kúpiť. "

Erik Stríž, 7. apríla 2016 11:00
3D tlačiareň OLO Foto: OLO 3D
Možno ste sa už aj vy niekedy zamysleli nad tým, kde sú hranice vývoja mobilných telefónov. Keď sme si už mysleli, že nič revolučné prísť ani nemôže, začala sa prudko rozvíjať virtuálna realita a 3D obsah, do ktorého teraz veľké i malé spoločnosti investujú dovedna miliardy dolárov. 3D obsah je vďaka malým krabičkám s jednoduchou optikou dostupný každému, kto má v mobile aspoň HD displej.

Trh sa ale vyvíja ďalej a vyzerá to tak, že rovnako, ako pri virtuálnej realite, aj priemysel s 3D tlačiarňami sa čiastočne prepojí s mobilnými telefónmi. Dôkazom je mini 3D tlačiareň s názvom OLO.

3D tlačiareň OLO používa na výrobu objektov svetlo z displeja mobilu a tekutý fotopolymér, ktorý sa svetlom mení na plast. Foto: OLO 3D

Ďalší technologický startup s raketovým nástupom

OLO je startup z amerického San Francisca, ktorý hľadal peniaze na realizáciu svojich zámerov prostredníctvom internetového crowdfundungu. To je taký spôsob získavania prostriedkov, kedy sa spoločnosť odprezentuje v kampani a desiatky, stovky či tisíce ľudí z celého sveta prispievajú menšími i väčšími peniazmi na účet tohto projektu. V praxi sa často stáva, že prezentujúca sa spoločnosť ani nenaplní považované minimum a v takom prípade sa peniaze vrátia späť investorom.

OLO patrí medzi tie úspešnejšie projekty. Pôvodne tvorcovia zamýšľali získať 80-tisíc amerických dolárov, dnes však majú na účte v Kickstarter takmer dva milióny. Ľudí očividne veľmi zaujal koncept, že by mohli tlačiť 3D predmety s pomocou vlastného mobilu.
Mobilná aplikácia pre Android, Windows a iOS, z ktorej si môžete stiahnuť rôzne 3D objekty alebo zdieľať vlastné. Foto: OLO 3D

Bez mobilu ani milimeter

3D tlačiareň OLO potrebuje k svojej funkčnosti smartfón, ideálne aj na niekoľko hodín bez prestávky. Využíva totiž svetlo displeja na to, aby sa jeho prostredníctvom začala tvoriť pevná hmota z inak tekutého fotopolyméru.

Funguje to tak, že priamo na mobilný telefón obrátený displejom nahor sa položí celá 3D tlačiareň. Tá obsahuje poschodie automaticky sa pohybujúce hore a nadol podľa toho, či sa už vrstva fotopolyméru pod ním spevnila. Takto sa postupnými krokmi z ničoho vybuduje trojrozmerný objekt, ktorý v rukách pôsobí ako vyrobený z plastu.

Výhodou takejto tlačiarne je jej nízka cena iba sto amerických dolárov a pomerne nízke prevádzkové náklady. Výrobca bude fotopolymér dodávať v malých fľaškách a v štyroch základných farbách.

Zdroj: OLO - The First Ever Smartphone 3D Printer (youtube.com)

Priemysel je ešte v plienkach, postupne ale vyrastie a vyspeje

Za nevýhodu považujeme nutné využívanie mobilného telefónu. Výroba malého predmetu s veľkosťou zaberie aj niekoľko hodín, počas ktorých musíte mať telefón odložený a nepoužívať ho. Jeden centimeter vraj tlačiareň vyrába až 46 minút. Ak vám na mobil počas výroby objektu niekto zavolá, môže to byť vážny problém - rovnako tak situácia, keď sa vám začne míňať batéria.

3D tlačiareň OLO je iba prvou lastovičkou v priemysle mobilnej 3D tlače. Očakávame, že v priebehu nasledovných rokov sa technológia výrazne vylepší, zrýchli a možno, že už v roku 2020 bude pre nás samozrejmosťou, že si budeme môcť doma doma vyrábať akékoľvek predmety v priebehu niekoľkých minút.

3D tlačiareň OLO Foto: OLO 3D


Zdroj: kickstarter

ODPORÚČAME AJ:
Umelkyňa vyrába na 3D tlačiarni repliky sôch, ktoré zničilo ISIS
Prvý mobil s nerozbitným displejom a znovuzrodenie slávnej značky
Takto sa buduje svet virtuálnej reality
Francúzski výrobcovia koňaku financujú vývoj a expanziu dronov
Tento obal na iPhone má vlastný displej, predĺži výdrž na batériu

Komentáre