Štýl

V Múzeu D. S. Jurkoviča sprístupnia výstavu Dušan Jurkovič a Skalica

"Výstava ponúkne pohľad na Dušana Jurkoviča v menej známych súvislostiach a spojeniach s mestom Skalica, ktoré sa stalo sídlom rodiny Jurkovičovcov od roku 1892. "

TASR, 8. augusta 2023 10:01
Na snímke pohľad na Dom kultúry v Skalici, ktorého autorom je architekt Dušan Jurkovič. Foto: TASR Vladimír Miček

V Múzeu D. S. Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom sprístupnia 11. augusta vernisážou výstavu Dušan Jurkovič a Skalica. Informovalo o tom mesto.

Výstava ponúkne pohľad na Dušana Jurkoviča v menej známych súvislostiach a spojeniach s mestom Skalica, ktoré sa stalo sídlom rodiny Jurkovičovcov od roku 1892. "Predstavuje architekta prostredníctvom rodinných väzieb a nezabudnuteľného domu jeho sestier, celoživotného priateľského vzťahu s Pavlom Blahom či realizovaných stavieb," uviedla kurátorka výstavy Viera Drahošová.

Jedna zo stavieb, Spolkový dom, je ikonickou stavbou. Vybudoval ju v rokoch 1904 až 1905 ako prvú stavbu na Slovensku a jedinú mimo Moravy a Čiech, vytvorenú v secesnom štýle s ľudovými prvkami. So Skalicou ho viaže množstvo aktivít, či už vo funkcii vládneho komisára na ochranu pamiatok, odborného radcu pre evanjelický cirkevný zbor, ale aj ako účastníka spoločenských a rodinných podujatí.

Výstava sa venuje aj Slovenskej búde v Luhačoviciach, dôležitému miestu budovania česko-slovenskej vzájomnosti. "Spájajúcou obsahovou líniou sú osobné spomienky Dušana Jurkoviča na Pavla Blaha, osvetľujúce veľa z ich života a motivácií. Prináša historické fotografie z fondových inštitúcií na Slovensku i blízkej Morave," doplnila kurátorka.

Výstava v priestoroch Múzea D. S. Jurkoviča potrvá do 17. septembra.

Komentáre