Štýl

Zomrela akademická maliarka Oľga Bartošíková, mala 100 rokov

"Žila a tvorila v Bratislave. Srdcovou záležitosťou však zostal pre ňu do konca života rodný Holíč. "

TASR, Webmagazin.sk, 5. augusta 2023 12:32
Na archívnej snímke slovenská maliarka Oľga Bartošíková. Foto: TASR/Milan Soukup

Vo veku nedožitých 101 rokov zomrela v piatok (4. 8.) vo večerných hodinách akademická maliarka Oľga Bartošíková. Venovala sa voľnej výtvarnej tvorbe — komornej maľbe a kresbe, v 60. až 80. rokoch realizovala diela v architektúre na Slovensku a v Česku. TASR o tom informovali jej dcéry.

Narodila sa 18. augusta 1922 v Holíči v roľníckej rodine. V rokoch 1945 až 1950 študovala maľbu na Akadémii výtvarných umení v Prahe v ateliéri profesora Jána Želibského. Bola manželkou výtvarného teoretika a kritika Ľubora Káru a matkou divadelnej dramaturgičky a manažérky Dariny Károvej a akademickej sochárky Eleny Károvej.

Žila a tvorila v Bratislave. Srdcovou záležitosťou však zostal pre ňu do konca života rodný Holíč. Samostatne vystavovala na vyše dvadsiatich výstavách a zúčastnila sa na desiatkach spoločných výstav na Slovensku a v zahraničí. Diela Oľgy Bartošíkovej sú zastúpené v zbierkach slovenských galérií, mnohé sú súčasťou súkromných zbierok.

V roku 1958 spolu s maliarkami Jarmilou Čihánkovou, Tamarou Klimovou a Vierou Kraicovou založila Skupinu 4. Od roku 1990 bola členkou Slovenskej výtvarnej únie — Spoločnosti voľných výtvarných umelcov.

Oľga Bartošíková je čestnou občiankou mesta Holíč, držiteľkou Pamätnej medaily Trnavského samosprávneho kraja a Výročnej ceny Samuela Zocha Bratislavského samosprávneho kraja.
Komentáre