Štýl

V Bratislave vystavujú originál sochy z Maximiliánovej fontány

"Renesančnú fontánu dal ako dar mestu v roku 1572 postaviť uhorský kráľ Maximilián."

TASR, 4. augusta 2023 10:21
Na archívnej snímke Rolandova (Maximiliánova) fontána na Hlavnom námestí v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) vystavuje originál sochy z Maximiliánovej, ľudovo nazývanej aj Rolandovej fontány, ktorá stojí na Hlavnom námestí v Bratislave. Socha Maximiliána je vystavená vo vstupných priestoroch Starej radnice do 30. septembra. TASR o tom informovala Katarína Selecká z MMB.

"Originál sochy bol značne zdegradovaný a niektoré jej časti poškodené, preto nedávno prešla reštaurovaním. Na vrchole Maximiliánovej fontány je dnes umiestnená kópia sochy," priblížila Selecká.

Renesančnú fontánu dal ako dar mestu v roku 1572 postaviť uhorský kráľ Maximilián. Jej autorom je rakúsky kamenár Andreas Luttringer. V strednej časti fontány je umiestnená valcovitá časť znázorňujúca štyroch cikajúcich chlapcov. Na vrchole fontány je socha kráľa Maximiliána, ktorý je zobrazený v rytierskom brnení, držiaceho štít s erbom Uhorského kráľovstva. Býva tiež stotožňovaná s rytierom Rolandom, motívom typickým pre nemecké mestá, ktorý stelesňoval ochrancu mesta.

Originál sochy je vystavený v rámci projektu Z depozitára. Zbierkové predmety uložené v depozitároch múzeí tvoria základný stavebný kameň ich činnosti a vo fonde MMB je ich viac ako 120.000.


Komentáre