Štýl

OJEDINELÁ DIPLOMOVKA: Študentka vytvorila drevené hodiny

"Vyhotovené boli z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín. "

TASR, 15. augusta 2023 13:29
Na snímke drevené hodiny a Mária Vargovská z Fakulty techniky, Technickej univerzity vo Zvolene 15. augusta 2023. Foto: TASR - Ján Krošlák

Ojedinelé drevené hodiny vznikli nedávno na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) ako zadanie diplomovej práce. Autorkou bola študentka študijného programu výrobná technika na Fakulte techniky TUZVO, dnes už inžinierka Silvia Kopčanová a jej vedúcou Mária Vargovská z tej istej fakulty. Ako pre TASR uviedol hovorca TUZVO Ján Lichý, hodiny vznikli v univerzitných vývojových dielňach a laboratóriách.

Vyhotovené boli z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín. "Ich špecifický hodinový mechanizmus je dnes už chránený ako predmet úžitkového vzoru podaného na Úrade priemyselného vlastníctva SR," pripomenul.

Ako ďalej informoval, pri návrhu každého hodinového mechanizmu je veľmi dôležitý tvar a presnosť výroby. "O to viac v prípade drevených hodín, kde je pri pohybe celej hodinovej sústavy potrebné prekonať veľké trecie sily vznikajúce práve pri drevených výrobkoch. Práve riešenie tohto technického problému bolo predmetom spomenutej diplomovej práce," priblížil.

Na snímke drevené hodiny na Technickej univerzite vo Zvolene 15. augusta 2023. Foto: TASR - Ján Krošlák


Pohyb samotného hodinového mechanizmu je zabezpečovaný prostredníctvom kyvadla, ktoré premieňa kývavý pohyb na pohyb krútiaci, pričom kinetická energia pre chod hodín je dodávaná zo závažia, na ktoré pôsobí gravitačná sila. Takéto riešenie prináša nový variant konštrukčného riešenia krokového mechanizmu hodín zabezpečujúceho fungovanie nástenných drevených hodín.

Na snímke drevené hodiny na Technickej univerzite vo Zvolene 15. augusta 2023. Foto: TASR - Ján Krošlák


Komentáre