Štýl

Hlavnou témou tohtoročného festivalu Fest Anča sú Utópie

"Fest Anča v Žiline ponúka počas štyroch dní prednášky, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí."

TASR, 16. júna 2023 14:51
Foto: Fest Anča

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka, ktorý sa koná v Novej synagóge v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci a v žilinskom Artfore. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobnýchvideí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča ponúka počas štyroch dní prednášky, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí.

16. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorý sa bude konať 29.6 - 2.7. v Žiline, netvoria iba animované filmy, ale aj bohatý sprievodný program, ktorý bude pozostávať z diskusií, workshopov, ale aj vystúpení popredných mien domácej a zahraničnej alternatívnej hudobnej scény ako napríklad San Farafina, Vanyfox, Canva6, či Vojtik. Hudobný program podčiarkuje tému festivalu, ktorou sú Utópie.

Štvrtok


Počas prvého festivalového večera vás čaká koncert slovensko-maďarskej hudobníčky Adely Mede, ktorá vo svojej tvorbe skúma vzťah hlasu a technológie s terénnymi nahrávkami. V Novej Synagóge sa predstaví projekt košického producenta a sound-bendera Branislava Findríka s názvom Dead Janitor presents Stroke, ktorý v sebe spája hypnotické polorytmy oceľovo studenej elektroniky, temné industriálne perkusie a stroboskopickú imerzívnu show.

Piatok


Jedinečné spojenie filmu a hudby prinesie premietanie obskúrnej poľsko-francúzskej sci-fi snímky Chronopolis (Piotr Kamler, 1982), ktorú môžeme premietnuť vďaka spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku a ktorej pôvodnú hudbu zložil známy hudobný skladateľ Luc Ferrari. Na Fest Anči ju budete však počuť za doprovodu stálice českej experimentálnej scény Michaela Nechvátala alias Kult Masek.

Tešiť sa môžete aj na dídžejku elastix, ktorá prináša nepredvídateľné a odvážne hudobné selekcie. Jej výnimočné sety spájajú súčasnú klubovú produkciu napríklad (ale nielen) južnej a strednej Ameriky s rozličnými žánrami, rytmami a premenlivým BPM. O vizuálny doprovod setu sa postará vizuálna umelkyňa a ilustrátorka Julie Černá. Druhý festivalový večer prinesie aj koncert jedného z najpozoruhodnejších zvukových umelcov vychádzajúcich z milánskej scény Marca Fariny známeho ako Canva6.

Sobota


Vojtik je mladý rómsky queer umelec z Detvy, ktorý na Fest Anči vystúpi v sobotu večer. V sobotu sa predstaví aj oceňovaný tanečník, choreograf a performer v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla Martin „Venice“ Talaga, ktorý sa tiež zaujíma o experimentálne a vizuálne diela, ľudové tance a drag.

Tretí festivalový večer prinesie aj dídžejský set v podaní DJ GÄPA, ktorého tvorba je oslavou rozmanitosti a búrania hraníc medzi rádiovým popom a experimentálnou klubovou hudbou. Hudba Vanyfox je mnohostranná, kozmopolitná a autentická. Tento plodný 22-ročný DJ a beatmaker vlastným menom Paul Alexander pochádza z Angoly a pohybuje sa medzi Lisabonom, Reims a Parížom.

Ďalšie


V zozname toho najzaujímavejšieho na tohtoročnej Fest Anči nesmie chýbať ani masterclass v podaní poľskej režisérky Marty Pajek, ktorá na festivale uvedie aj svoj animovaný triptych Nemožné objekty a iné príbehy. O utópiách v animácii nám porozpráva členka tohtoročnej poroty, filmová vedkyňa pôsobiaca v oblasti animácie, teórie kultúry, aktivistka a kurátorka Olga Bobrowska. Na Fest Anči sa predstaví aj Tadeáš Žďárský, ktorý bude pútavo rozprávať o ekonómii nerastu. A o pútavom rozprávaní nám niečo povie aj skupinka kreatívnych storytelleriek Príbehom na stope, s ktorými vstúpime do “ringu princezien”.

Festivalových návštevníkov čaká aj zaujímavý workshop perforovanej grafiky od žilinských YoungOffice. Bodkovaním a rezaním do plechu s nimi vytvoríte matrice, ktoré následne pomocou grafického lisu a ofsetovej farby obtlačíte na papier.

Komentáre