Štýl
Expozícia Moderna je zameraná na tvorbu ženských umelkýň
TASR, 19. septembra 2024 14:24
Národná galéria pripomína, že dejiny umenia boli donedávna v prevažnej miere mužským príbehom. Žena v nich bola prítomná ako objekt - námet, bola modelkou či múzou. "Slovenská moderna ju sprítomňovala v dvoch hlavných podobách: ako matku, madonu, sväticu alebo ako ženu osudovú, femme fatale. Ženy - umelkyne sa na výtvarnej scéne začali výraznejšie objavovať ruka v ruke s postupujúcim civilizačným pokrokom i s uvoľňovaním tradičných vzorcov správania a morálky. Prvé umelkyne svoje ambície vnímali skôr ako ušľachtilú 'zábavu' vyššej triedy," vysvetľuje SNG s tým, že neskôr ženy, už ako vyštudované výtvarné umelkyne, chceli s mužmi trochu aj súperiť - vyrovnať sa im, presadiť sa v pôvodne mužskom umeleckom svete.
Nová "vložená výstava" spolu s dielami žien, ktoré sú súčasťou stálej expozície je podľa jej kurátorky Kataríny Bajcurovej prvým špecializovaným, i keď stručným pohľadom na diela a rolu žien v slovenskej moderne. "Chceme ukázať, že aj ženy boli neodmysliteľnou súčasťou pokroku, že neboli neviditeľné, odmietli svoju tradičnú rolu (v rámci zaužívaného sloganu: Kinder - Küche - Kirche/ deti - kuchyňa - kostol) a odvážne sa pokúsili nájsť si svoje miesto v umení, vyjadriť vzťah k svetu a spoločnosti, v ktorej žili. Aj keď ich vtedy ešte nebolo veľa, zápas o presadenie ich hlasu v umení je svetlým príkladom pre všetky emancipované ženy, a nielen umelkyne," hovorí Bajcúrová, pre ktorú je výstava symbolickou rozlúčkou s jej 30-ročným pôsobením v SNG od roku 1994. Vystavujú na nej Frida Konstantin, Margita Czóbelová, Ritta Boemm, Želmíra Duchajová-Švehlová, Ester M. Šimerová, Alexandra Exter, Lea Mrázová, Irena Blühová, Emília/Miťa Kolesárová, Julie Horová-Kováčiková, Dagmar Rosůlková.
Galéria ďalej informuje, že v expozícii Moderna zároveň budú reinštalované rôzne diela na papierových nosičoch (kresba, grafika) z dôvodu ich štandardnej ochrany. Publikum uvidí nové - iné diela Eugena Króna, Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu, Kolomana Sokola a Ernesta Zmetáka. Čoskoro sa súčasťou expozície stane časová os (na susediacej chodbe). "Podrobne osvetlí historické fakty a vzťahy medzi európskym a slovenským umením," uzatvára SNG.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Bratislavský tango festival privíta 400 tanečníkov z 39 krajín
- Festival Amplión prinesie do Banskej Štiavnice pouličné umenie
- Na festivale v Trenčíne zaspievajú J. Kirschnerová a S. Magušinová
- Pred 75 rokmi vznikol SĽUK, výkladná skriňa slovenského folklóru
- SNG: Téma SNP mala v našom umení roky výsadné postavenie