Štýl

Drevený betlehem z dielne slovenskej rezbárky vystavujú vo Vatikáne

"Lipovému betlehemu Jany Majerskej vo Vatikáne dominuje červená farba. Rovnaký, ale v modrej farbe, je súčasťou jej dielne."

TASR, 22. decembra 2021 11:55
Viac ako 20 postavičiek vyrezaných z lipového dreva tvorí betlehem slovenskej rezbárky Jany Majerskej, ktorý v týchto dňoch vystavujú spolu s ďalšími 125 betlehemami z celého sveta vo Vatikáne. Tam ho návštevníci môžu vidieť v červenej farbe. Foto: TASR Jozef Poliak

Viac ako 20 postavičiek vyrezaných z lipového dreva tvorí betlehem slovenskej rezbárky Jany Majerskej, ktorý v týchto dňoch vystavujú spolu s ďalšími 125 betlehemami z celého sveta vo Vatikáne. Priestorový betlehem remeselníčky z Bukoviny pri Novej Bani si už niekoľko mesiacov pred tým vyhliadla kurátorka, ktorá na výstavu vyberá betlehemy zo Slovenska.
Na snímke netradičný otvárací betlehem, ktoré vyrába slovenská rezbárka Jana Majerská v obci Bukovina pri Novej Bani v utorok 21. decembra 2021. Foto: TASR - Jozef Poliak

„Je to už tretí rok za sebou, čo si môj betlehem na túto výstavu vybrala pani Marákyová na Dňoch majstrov ÚĽUV-u v Bratislave,“ hovorí Majerská. Pri tvorbe toho najnovšieho sa inšpirovala Martinom Benkom. „Páčilo sa mi, ako má v betleheme, ktorý sám vytvoril, veľa zvierat. Keďže bývam na dedine, je mi to veľmi blízke. Okrem tradičných postáv je tam teda aj prasiatko, koza, kravička, somárik, ale tiež psík a mačička, sliepka s kuriatkami, zajačik, ovečky a koník,“ vymenúva rezbárka. „Sú tam aj deti, ktoré, myslím si, k betlehemu patria,“ dodala.

Lipovému betlehemu Majerskej vo Vatikáne dominuje červená farba. Rovnaký, ale v modrej farbe, je súčasťou jej dielne. „Po skončení výstavy vo Vatikáne skončí zrejme v rukách nejakého miestneho zberateľa,“ podotkla.
Na snímke slovenská rezbárka Jana Majerská v dielni v obci Bukovina pri Novej Bani v utorok 21. decembra 2021. Foto: TASR - Jozef Poliak

Majerská pochádza z rodiny, kde práca s drevom bola súčasťou každodenného života. Otec bol známy miestny rezbár a vyrábal drevené a maľované artefakty aj do tamojších kostolov. „Ja vyrezávam už od svojich piatich rokov. Už na základnej škole som dokázala vyrobiť črpáky, dokonca niektoré boli aj na súťažiach v konkurencii dospelých rezbárov,“ spomína.

Neskôr sa našla vo výrobe a zdobení menších predmetov, osvojila si vzory známych kyjatických hračiek, ich tvar si však prispôsobila, pričom vznikli skutočné originály. Potom pribudli aj malé betlehemy. „Tých som vyrobila už viac ako tisíc,“ pripomenula.
Na snímke originálne koníky s kyjatickými vzormi, ktoré vyrezala slovenská rezbárka Jana Majerská. Foto: TASR - Jozef Poliak

Aj keď sa rezbárstvu venuje desaťročia, hovorí, že jej tvorba sa stále mení a vyvíja. „Aj betlehemy, ktoré putovali na výstavy do Vatikánu, boli vždy iné,“ dodáva.

Komentáre