Hudba a film

Začal sa košický Art Film, Zlaté kamery získali M.Luther a Cristi Puiu

"Cenu Hercova misia udelia slovensko-talianskej herečke Antónii Liškovej a hercovi Marošovi Kramárovi."

TASR, 22. júna 2024 8:13
Na snímke slovenská herečka Zuzana Mauréry prechádza červeným kobercom počas otváracieho ceremoniálu 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu MFF Art Film Košice 2024, v Košiciach 21. júna 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Medzinárodný filmový festival Art Film začal v piatok v Košiciach svoj jubilejný 30. ročník. Na otváracom ceremoniáli odovzdali prvé dve festivalové ocenenia. Cenu Zlatá kamera získali slovenský režisér Miloslav Luther a rumunský filmový tvorca Cristi Puiu.

Festival potrvá do 28. júna. Jeho súťažné sekcie sa v tomto roku rozšírili na tri. Okrem medzinárodnej súťaže hraných filmov a krátkych filmov pribudla sekcia filmov z krajín strednej a východnej Európy. V programe je aj ďalšia desiatka nesúťažných filmových sekcií.

Na snímke atmosféra v Kunsthalle počas otváracieho ceremoniálu 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu MFF Art Film Košice 2024, v Košiciach 21. júna 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková


Na podujatí ocenia Zlatou kamerou aj ukrajinského režiséra Sergeja Loznicu, ktorého najnovší film Invázia premiérovo uviedli na tohtoročnom festivale v Cannes.

Cenu Hercova misia udelia slovensko-talianskej herečke Antónii Liškovej a hercovi Marošovi Kramárovi.

Otvárací ceremoniál sa konal v košickej Kunsthalle. Art Film počas ôsmich dní ponúka 143 filmov, 171 projekcií a množstvo sprievodného programu. Dejiskom premietania filmov je Kunsthalle, Kulturpark, kino Veritas, kino Úsmev, Katova bašta a Záhradné kino.

Na snímke slovenská herečka Magda Vášáryová odovzdáva cenu Zlatá kamera slovenskému režisérovi Miloslavovi Lutherovi počas otváracieho ceremoniálu 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu MFF Art Film Košice 2024, v Košiciach 21. júna 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková


"Teší nás aj výrazné zastúpenie slovenských premiér naprieč súťažnými i nesúťažnými sekciami. Festivaloví diváci ich uvidia vôbec prvýkrát na Slovensku. Predstavíme aj aktuálne novinky z Cannes, Berlína, Benátok, Sundance či Rotterdamu, snímky od tvorcov, akými sú Wim Wenders, Radu Jude, Alexander Kluge, Lav Diaz, Sofia Coppola, Levan Akin, Michel Franco, Malgorzata Szumowska a iných, ako aj výrazné počiny mladých, menej známych, ale novátorských tvorcov," priblížil pred začiatkom festivalu jeho umelecký riaditeľ Martin Palúch. V programe sú aj masterclassy, autogramiády, koncerty, talkshow, prezentácie či výstavy. Súčasťou je aj koncert Petra Lipu a jeho hostí s pesničkami Milana Lasicu alebo koncert filmovej hudby so sólistami Mirkou Partlovou a Jánom Slezákom.


Komentáre