Hudba a film

Vlny s T. Pauhofovou a T. Maštalírom predstavujú oficiálny trailer

"Dráma Vlny sa inšpiruje skutočnými osudmi členov redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu z roku 1968."

TASR, 5. júna 2024 11:04
Na archívnej snímke slovenská herečka Táňa Pauhofová. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 4. júna (TASR) -
Najambicióznejší film režiséra a scenáristu Jiřího Mádla sú Vlny. Do kín vstúpi 1. augusta, v utorok predstavili tvorcovia oficiálny trailer. Divákov zavedie do prestížnej redakcie Československého rozhlasu, kde tamojší novinári menia zabehnuté pravidlá.

"Odhodlanie prinášať nezávislé správy ich dostane do priameho boja s tajnými službami a pred nečakané rozhodnutia," približuje distribučná spoločnosť Bontonfilm snímku, na ktorej scenári pracoval Mádl vyše desať rokov. Prvýkrát ju predstaví vo zvláštnom uvedení na 58. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

Dráma Vlny sa inšpiruje skutočnými osudmi členov redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu z roku 1968. Odvážni novinári boli vtedy celebritami svojho obdobia, ich plagáty zdobili steny mnohých domácností. Medzi žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera, Věru Šťovíčkovú či Luboša Dobrovského sa dostáva mladík Tomáš. Vlastne trocha omylom, miesto v redakcii bolo snom jeho osirelého mladšieho brata Pavla. Tomáš sa doteraz staral hlavne o to, aby boli obaja v bezpečí. Netušia však, že miestni redaktori sú v hľadáčiku tajných služieb. "Keď sa objaví nahrávka, ktorej odvysielanie môže zmeniť svet, Vlny získavajú parametre špionážneho trileru, v pozadí ktorého sú neľahké, dnes možno nepredstaviteľné životné voľby," dodáva distribučná spoločnosť.
Na archívnej snímke herec Tomáš Maštalír. Foto: TASR Martin Baumann

"Ide o veľmi realistický pohľad na vtedajšie obdobie a na to, ako sa v takých podmienkach museli mnohí často rozhodovať," hovorí predstaviteľ Tomáša Vojtěch Vodochodský. "Hneď pri čítaní scenára na mňa dýchol neuveriteľný temporytmus a dynamika, strihová skladba a detailné opisy scén. Ako herec sa okamžite vcítite nielen do svojej postavy, ale do atmosféry celého filmu. Nič takéto dynamicky napísané som doteraz nečítal," nadchýna sa Vodochodský. Chválou nešetrí ani Táňa Pauhofová, ktorá vo filme stvárňuje redaktorku Věru Šťovíčkovú: "Režisér Jirka Mádl, kameraman Martin Žiaran a vôbec celý tím sú zárukou precíznej, profesionálnej a skvelej roboty."

V hereckom obsadení Vĺn sa diváci môžu tešiť aj na Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Stanislava Majera, Vojtěcha Kotka, Jevgenija Libezňuka či Michaelu Majerníkovú.

Film prvýkrát oficiálne predstavia počas 58. ročníka MFF Karlove Vary vo zvláštnom uvedení. Bontonfilm ďalej informuje, že už počas festivalu v Cannes došlo k uzatvoreniu licenčnej zmluvy na medzinárodnú distribúciu snímky Vlny. Na starosti ju bude mať francúzska spoločnosť Urban Sales, ktorá snímku sprístupní celosvetovo najskôr na filmových festivaloch, potom ju presunie do kinosál na všetkých kontinentoch.
Komentáre