Hudba a film

Rádio_FM zverejnilo nominácie Radio_Head Awards 2022

"Skladbou roka 2022 sa môže stať Netancujem, kývem hlavou kapely Berlin Manson či spolupráca trojice Curly Simon, Yael a Katarzia."

TASR, 7. februára 2023 12:25
Na archívnej snímke slovenská hudobníčka Katarzia. Foto: TASR Dano Veselský


Rádio_FM zverejnilo nominácie 15. ročníka Radio_Head Awards. Fanúšikovia domácej hudby mali od začiatku januára možnosť hlasovať za svojich favoritov z longlistov v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut a Objav roka. "Najviac nominácií získala kapela Modré hory, ktorá sa dostala do nominácií až v troch kategóriách," uviedol pre TASR PR manažér Filip Púchovský.

Albumom roka 2022 sa môžu stať nahrávky Posledné veci od Mira Žbirku, Deti rýb od Korben Dallas či Čudne slávni od kapely Modré hory. Nominácie uzatvárajú albumy Mirror Me od Tolstoys a Jeseň 2015: Človek z planéty Zem, ktorý vlani vydal Boy Wonder. Súčasťou Radio_Head Awards je aj kategória Album roka/Novinárske ocenenie, v ktorej sa tento rok novinársky výber zhodol s hlasovaním poslucháčov, do finále tak postúpilo päť rovnakých nahrávok.

Skladbou roka 2022 sa môže stať Netancujem, kývem hlavou kapely Berlin Manson či spolupráca trojice Curly Simon, Yael a Katarzia. Súperiť však budú so známymi menami ako Para, Billy Barman a Modré hory.

V nováčikovskej kategórii Objav roka 2022 do druhého kola hlasovania postúpili Berlin Manson, Kriss Krimm, Brain Dealers či Krstní otcovia. "V nomináciách je aj nový projekt Meowlau x Val, ktorý zaujal aj odbornú porotu v kategórii Elektronická hudba," dodáva RTVS.
Z udeľovania cien Radio Head Awards 2014 v Bratislave, 15. marca 2015. Na snímke Andrej Šeban získal Mimoriadnu cenu SOZA za význanmý prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry. Foto: TASR Michal Svítok

Debutom roka 2022 sa môže stať albumová prvotina projektu Letá, ale aj debutové albumy od Besny, producentky IAmNt či Kutla. V nomináciách je s rovnomenným albumom aj projekt KKR, za ktorým stoja Rentip a Lyrik. Ten je nominovaný aj s kapelou Modré hory.

Súčasťou Radio_Head Awards sú aj žánrové kategórie, v ktorých víťazov vyberajú odborné poroty. "Hneď dve nominácie si v žánrových kategóriách odniesli Dis Is Markéta, Trojka Zuzany Homolovej a Nina Pixel," približujú organizátori s tým, že o ceny od odborných porôt zabojujú aj Besna, Pressburger Klezmer Band, Blame Your Genes, Inkwall, Adela Mede či Daniel Kordík.

Hlasovanie v druhom kole prebieha na radiohlavy.sk do 26. februára. Víťazov spozná verejnosť 17. marca v Slovenskom rozhlase, počas živého streamu na oficiálnom webe Rádiohláv a v zázname na Dvojke.

Komentáre