Hudba a film

Ocenenie Zlatý glóbus: Ktorá dráma si odniesla päť cien?

"Cenu za najlepšiu herečku v dráme získala Lily Gladstonovú za úlohu vo filme Vrahovia mesiaca kvetov (Killers of the Flower Moon) prominentného režiséra Martina Scorseseho."

TASR, 8. januára 2024 14:26
Na snímke írsky herec Cillian Murphy (dráma Oppenheimer) prichádza na 81. ročník odovzdávania Zlatých glóbusov, ktoré sú považované za najdôležitejšie americké filmové a televízne ceny po Oscaroch v hoteli Beverly Hilton v americkom Los Angeles v noci na pondelok 8. januára 2024. Foto: TASR/AP
Los Angeles 8. januára (TASR) - Životopisná dráma Oppenheimer dominovala v nedeľu udeľovaniu filmových a televíznych ocenení Zlatý glóbus. Odniesla si celkovo päť cien, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Oppenheimer bol vyhlásený za najlepšiu drámu. Film režíroval Christopher Nolan, ktorý si odniesol cenu za najlepšieho režiséra. Hlavnú úlohu – amerického fyzika Roberta Oppenheimera – vo filme stvárnil Cillian Murphy, ktorý zvíťazil v kategórii najlepší herec v dráme. Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Robert Downey Jr., ktorý si zahral Oppenheimerovho soka. Film okrem toho získal aj cenu za najlepšiu hudbu.

Murphy vo svojej reči vyzdvihol prácu Nolana ako vizionárskeho režiséra a Downey Jr. označil film Oppenheimer za majstrovské dielo.

Cenu za najlepšie komédiu alebo muzikál si odniesol film Chudiatko (Poor Things) v hlavnej úlohe s Emmou Stonovou, ktorá tiež vyhrala v kategórii najlepšia herečka v komédii alebo muzikáli.

Film Chudiatko porazil v kinách mimoriadne úspešnú komédiu Barbie, ktorá bola jedným z favoritov galavečera, keďže tento rok získala najviac nominácií (9). Napokon si však Barbie odniesla len dva ocenenia - za najlepšiu pieseň a vzhľadom na úspech, ktorý mala komédia v kinách, zvíťazila aj v novovytvorenej kategórii za najväčší filmový a komerčný úspech.

Cenu za najlepšiu herečku v dráme získala Lily Gladstonovú za úlohu vo filme Vrahovia mesiaca kvetov (Killers of the Flower Moon) prominentného režiséra Martina Scorseseho. Za najlepšie herca v komédii alebo muzikáli bol vyhlásený Paul Giamatti za stvárnenie mrzutého učiteľa dejepisu vo filme The Holdovers.

Na snímke americká herečka Lily Gladstone pózuje s cenou v kategórii Najlepší ženský herecký výkon za posttavu Mollie Burkhart v snímke Killers of the Flower Moon na 81. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov, ktoré sú považované za najdôležitejšie americké filmové a televízne ceny po Oscaroch v hoteli Beverly Hilton v americkom Los Angeles v noci na pondelok 8. januára 2024. Foto: TASR/AP


V televíznych kategóriách si ocenenie za najlepšiu drámu odniesol seriál Boj o moc (Succession) a za najlepší komediálny seriál bol vyhlásený Medveď (The Bear).

Udeľovaním Zlatých glóbusov odštartovala sezóna hollywoodskych filmových ocenení, ktorá vyvrcholí marcovým udeľovaním Oscarov — ceny americkej Akadémie filmových umení a vied. Zlaté glóbusy sú po Oscaroch druhým najvýznamnejším filmovým ocenením v USA.

Asociácia HFPA, ktorá ich každoročne udeľuje, však od roku 2021 čelí rozsiahlej kritike a obvineniam z rasizmu, sexizmu, zastrašovania a korupcie.

V poradí 81. ročník udeľovania ocenení odvysielala v nedeľu naživo americká CBS.

Komentáre