Hudba a film

Na Mira Žbirku nepôjdeme v júli na koncert, ale do kina

"Meky. Nemoderný chalan z Abbey Road. To je názov nového filmového dokumentu o žijúcej legende slovenskej populárnej hudby, ktorý príde v júli do kín."

TASR/Webmagazin.sk, 28. mája 2020 12:31
Foto: Archív Mira Žbirku


Mira Žbirku, ktorému málokto povie inak ako Meky, poznajú vďaka jeho hitom všetci. Jeho skutočný život však pozná len málokto. Podobá sa skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie aj prekvapenia. Energický filmový portrét MEKY predstavuje populárneho speváka úplne otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti a v nečakaných súvislostiach aj s humorom. Film nakrútil režisér Šimon Šafránek, ktorý za svoj predchádzajúci film King Skate získal Českého leva v kategórii Najlepší dokumentárny film.

Zlaté aj tragické 80te


Jedným z najväčších šokov v histórii československej populárnej hudby bolo, keď v ankete Zlatý slávik po štrnástich nepretržitých víťazstvách Karlovi Gottovi „vyfúkol“ najprestížnejšiu hudobnú cenu Československa plachý mladík s okuliarmi, spevák Miro Žbirka z Bratislavy. Bolo to v roku 1982. Meky vtedy zažíval svoju vlastnú beatlemániu a písal hity, ktoré fungujú dodnes. Okrem úspechu na pódiách mal za sebou niekoľko osobných bolestí a pred sebou dlhú cestu plnú rôznych zákrut, ktorá ho doviedla až k nahrávaniu v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road.

Čo všetko stretlo Mekyho Žbirku od chvíle, keď prvýkrát zobral do rúk gitaru, až do momentu, keď svoj život poodhalil filmárom? Rocker s dlhými vlasmi, britský elegán, s okuliarmi, či bez, ktorý už pred osemnástkou hrával ako nájomný muzikant v zahraničí, zažil stratu brata, vyhadzov z kapely, ale aj davy fanúšikov, slávu a hudobné triumfy. Prežil odchod do ústrania aj veľký návrat. Ako sa vyrovnal s haváriou blízkej osoby a s nástrahami všemocnej komunistickej strany v časoch socializmu?Dynamický portrét legendy


Film MEKY rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. O tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty. Držiteľ Českého leva za dokument King Skate, režisér Šimon Šafránek vytvoril dynamický portrét hudobnej legendy kombináciou spevákovej otvorenej spovede, súčasných záberov a rozsiahleho archívneho materiálu.

„Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu ešte nebol. Bez sentimentu a pátosu, skôr s humorom. Svieži a pravdivý. S hlasnou hudbou a hlavne, čo najviac úprimný, emocionálny a ľudský," objasnil režisér filmu Šimon Šafránek. Čo všetko prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Co bolí to přebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Kto je Meky? A aký je? „Sledovali sme ho takmer rok. Pripadá mi, že žije vo svojom vlastnom svete, kde hlavnú úlohu hrá hudba. Stále si pospevuje, pohmkáva. Má svojský a veľmi nákazlivý zmysel pre humor," povedal o nakrúcaní Šafránek.

Z nakrúcania dokumentu Meky. Foto: Archív Mira Žbirku

V legendárnom štúdiu na Abbey Road. Foto: Archív Mira Žbirku

S režisérom filmu Šimonom Šafránkom. Foto: Archív Mira Žbirku

Poster k filmu. Foto: Archív Mira Žbirku

S Lacom Lučeničom v skupine Modus, rok 1979. Foto: Archív Mira Žbirku

Foto: Archív Mira Žbirku

Foto: Archív Mira Žbirku


Komentáre