Hudba a film

Na Filmovom chodníku slávy pribudla pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

"Legendárny režisér, scenárista, kameraman a výtvarník Juraj Jakubisko sa svojím výnimočným filmárskym štýlom zaradil medzi tvorcov, ktorí dostali SR do veľkého filmového sveta"

TASR, 22. septembra 2023 18:54
Slovenský režisér Juraj Jakubisko. Foto: TASR Matej Hlbočan

Na Filmovom chodníku slávy pred Divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave odhalia v piatok podvečer pamätnú dlaždicu s menom najslávnejšieho slovenského filmového režiséra Juraja Jakubiska, svetovo uznávaného predstaviteľa "magického realizmu".

"Úprimne sa teším, že tam tú dlaždicu má, lebo si myslím, že tam patrí. Bol, je a zostane jednou z najvýraznejších kultúrnych osobností, Juraj miloval svoju krajinu, miloval Slovensko, miloval Slovákov a vždy to v jeho filmoch bolo," povedala pre TASR producentka Deana Horváthová-Jakubisková, ktorá manželovu pamätnú dlaždicu odhalí spolu s autorkou projektu Máriou Rehákovou a ďalšími hosťami.

Organizátori avizujú, že na podujatí sa zúčastnia aj herci z filmu Perinbaba a ďalšie osobnosti kultúrneho života. Svoju účasť potvrdili a na Jakubiska budú spomínať choreograf a režisér Jaroslav Moravčík, herečka Zita Furková, režisér a herec Juraj Nvota. Pozvanie prijal aj prezident Ivan Gašparovič a veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Jindrák.
Na snímke zľava bývalý člen rady Slovenského filmového ústavu Peter Michalovič, choreograf, tanečník a režisér Jaroslav Moravčík, Deana Jakubisková, manželka Juraja Jakubiska, divadelná historička Ľubica Krénová a autorka Filmového chodníku slávy Mária Reháková počas slávnostného odhalenia dlaždice Jurajovi Jakubiskovi na Filmovom chodníku slávy v Bratislave 22. septembra 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák

Legendárny režisér, scenárista, kameraman a výtvarník Juraj Jakubisko sa svojím výnimočným filmárskym štýlom a obrazotvornosťou zaradil medzi tvorcov, ktorí dostali Slovensko do veľkého filmového sveta. Diela "slovenského Felliniho" sú plné Jakubiskovej fantázie a voľnosti. Preslávili ho snímky ako Tisícročná včela, Sedím na konári a je mi dobre. Diváci na filmovú mágiu velikána slovenskej kinematografie, rodáka z východoslovenskej dedinky Kojšov nezabudnú ani vďaka titulom Dovidenia v pekle priatelia, Nejasná správa o konci sveta, komédii Nevera po slovensky či historickému veľkofilmu Bathory. Od 22. septembra budú na rešpektovaného filmára spomínať aj vďaka pamätnej dlaždici v hlavnom meste.
Na snímke slávnostné odhalenie dlaždice Jurajovi Jakubiskovi na Filmovom chodníku slávy v Bratislave 22. septembra 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák

Tradíciu Filmového chodníka slávy v Bratislave založil v roku 2009 Medzinárodný filmový festival Bratislava v spolupráci s hlavným mestom SR Bratislava a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom ako prejav vzdávania úcty za dlhoročnú umeleckú tvorbu významným slovenským filmovým a divadelným umelcom, tvorcom a profesionálom. Tvoria ho mramorové dlaždice s kovovým dielom, na ktorom sa nachádza meno a podpis osobnosti. Prvým umelcom, ktorému odhalili pamätnú dlaždicu, bol Ladislav Chudík, nasledovali mená Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová, Martin Huba, Božidara Turzonovová, Milan Lasica a Július Satinský, Zita Furková.
Komentáre