Hudba a film

Ceny ministerky kultúry SR získalo päť osobností a štyri inštitúcie

"Ste neoceniteľní kultúrni ambasádori doma aj v zahraničí, prihovorila sa laureátom šéfka kultúrneho rezortu Silvia Hroncová."

TASR, 20. septembra 2023 10:07
Na snímke matka režisérky Terezy Nvotovej - slovenská herečka Anna Šišková prevzala ocenenie za výnimočný prínos v oblasti audiovízie s prihliadnutím na film Svetlonoc, ktorý ocenili na festivale v Locarne počas slávnostného odovzdávania ocenení Cena ministerky kultúry 2022 v Slovenskej filharmónii 19. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer

Cenu ministerky kultúry SR za rok 2022 získali v utorok večer v Bratislave piati jednotlivci a štyri inštitúcie. Ocenenia v oblastiach umenia, kultúrneho dedičstva a kultúrno-osvetovej činnosti odovzdávala šéfka kultúrneho rezortu Silvia Hroncová.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti audiovízie s prihliadnutím na film Svetlonoc, ktorý ocenili na festivale v Locarne, získala režisérka Tereza Nvotová. V oblasti divadla a literatúry sa laureátom stal dramaturg a autor komiksov Daniel Majling. V oblasti vizuálneho umenia s prihliadnutím na kurátorskú prácu na výstavách diel Marie Bartuszovej v Tate Modern v Londýne a v Museum der Moderne v Salzburgu získala ocenenie kurátorka Gabriela Garlatyová, v oblasti literatúry prekladateľka Julia Sherwood s prihliadnutím na dlhodobé šírenie tvorby slovenských spisovateľov v zahraničí. Ocenenie za dlhodobý prínos v oblasti divadelnej scénografie na najvýznamnejších operných scénach celého sveta dostal Boris Kudlička.
Na snímke vpravo prekladateľka slovenských spisovateľov v zahraničí Julia Sherwood si prevzala ocenenie od ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej (vľavo) počas slávnostného odovzdávania ocenení Cena ministerky kultúry 2022 v Slovenskej filharmónii 19. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer

V kategórii výnimočný prínos inštitúcií v oblasti kultúrneho dedičstva alebo kultúrno-osvetovej činnosti patrí Cena ministerky kultúry za rok 2022 Slovenskej národnej galérii a jej kolektívu, ocenenie získali tiež Slovenský filharmonický zbor (SFZ), Stredoslovenské múzeum a Slovenská ústredná hvezdáreň.

"Ste skutoční virtuózi svojho žánru: kinematografie, dramaturgie, výtvarnej teórie, architektúry, hudby, múzejníctva, popularizácie astronómie, prekladateľstva a scénografie. Ste tiež neoceniteľní kultúrni ambasádori doma aj v zahraničí," prihovorila sa laureátom Hroncová. Šéfka kultúrneho rezortu tiež poukázala na to, že umenie vytvára mosty medzi ľuďmi, prehlbuje dôveru spoločnosti. "A zmierňuje aj extrémne prejavy, ktoré nás majú zraňovať a paralyzovať. Vy ste príkladmi toho, že kultúra a vzdelávanie, umenie a vedomosti majú aj v našej spoločnosti silných a nespochybniteľných ambasádorov," dodala.
Na snímke vľavo predchádzajúca riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Katarína Bajcúrová a vpravo súčasná šéfka SNG Alexandra Kusá po prevzatí ceny počas slávnostného odovzdávania ocenení Cena ministerky kultúry 2022 v Slovenskej filharmónii 19. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer

Cena ministerky kultúry pre jednotlivcov, kolektívy a umelecké inštitúcie či kultúrno-osvetové zriadenia je prejavom ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov, múzejných, galerijných, knižničných, kultúrno-osvetových a audiovizuálnych aktivít za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry.
Na snímke vpravo divadelný scénograf Boris Kudlička si prevzal ocenenie za dlhodobý prínos v oblasti divadelnej scénografie na najvýznamnejších operných scénach celého sveta od ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej (vľavo) počas slávnostného odovzdávania ocenení Cena ministerky kultúry 2022 v Slovenskej filharmónii 19. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer


Komentáre