Hudba a film

Sprievodný program Divadelnej Nitry ponúkne výstavy i detskú zónu

"Podujatie Autentické Divadlo mladých zasa predstaví neprofesionálne a školské divadlá mladých naprieč Slovenskom."

TASR, 19. septembra 2023 13:03
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pod Zoborom sa už čoskoro začne 32. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V dňoch od 22. do 27. septembra ponúkne v hlavnom programe štyri zahraničné inscenácie a osem slovenských titulov. Ako pripomenuli organizátori, súčasťou festivalu bude aj tento rok bohatý sprievodný program.

Odštartuje ho podujatie Kníhkupecká, ktoré v piatok 22. septembra ponúkne na Kupeckej ulici množstvo kníh, besedu i koncert. Cez víkend bude pred Divadlom Andreja Bagara sprístupnená Detská festivalová zóna, v ktorej sa odohrá aj štvorica bábkových predstavení.

Podujatie Autentické Divadlo mladých zasa predstaví neprofesionálne a školské divadlá mladých naprieč Slovenskom. "V rámci výberu z českej nezávislej scény sa návštevníkom tento rok predstavia aj dve originálne české diela z prostredia nezávislej kultúry. Uvedie ich renomovaný súbor Handa Gote research & development a progresívne tanečno-performatívne duo Jazmína Piktorová a Sabina Bočková," uviedli organizátori.
Na snímke vystúpenie Divadla Tuš s predstavením Dievčatko z obrovskou fantáziou počas 31. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý prebieha od 23. septembra do 28. septembra 2022 v Nitre 26. septembra 2022. Foto: TASR Henrich Mišovič

Okrem toho sa v rámci projektu Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán uskutoční na Svätoplukovom námestí celodenný integračný workshop pre zrakovo znevýhodnené deti pod vedením Eleny Károvej. "Jednou z noviniek tohtoročného sprievodného programu je formát Tančiareň SVET, ktorý má ambíciu prepájať tancom komunity a odbúravať predsudky," informovala Asociácia Divadelná Nitra

Minifestival Malá Ukrajina zasa prinesie do Nitry chute, vône, farby a symboly, ale aj bolesti a nádeje Ukrajiny. "V rámci pravidelných spoločensko-kritických diskusií prinesie tento rok Divadelná Nitra aj odozvy na nedostačujúce podmienky na tvorbu mimo zriaďovaných divadiel či na netoleranciu inakosti v našej spoločnosti. Po predstaveniach hlavného programu sa uskutočnia priamo v sálach debaty tvorcov s divákmi," doplnili organizátori.


Komentáre