Hudba a film

Meky Žbirka a Juraj Jakubisko sa spojili pri skladbe Slovenská

"Miro Žbirka po úspešnom uvedení dokumentu MEKY opäť vstúpil do filmového sveta. So skladbou Slovenská, ktorá bude sprevádzať filmovú novinku Perinbaba a dva svety, režiséra Juraja Jakubiska."

TASR, 17. augusta 2020 12:30
Snímka z filmu Perinbaba a dva svety sa objaví vo videoklipe k skladbe Slovenská. Foto: Perinbaba a dva svety

Legendy československej hudby a filmu spojila spolupráca. Miro Žbirka po úspešnom uvedení dokumentu MEKY opäť vstúpil do filmového sveta. Teraz ako autor a interpret skladby Slovenská, ktorá bude sprevádzať očakávanú filmovú novinku Perinbaba a dva svety, režiséra Juraja Jakubiska. Slovenská vznikala počas tohtoročnej jari v netradičných súvislostiach koronakrízy. Miro Žbirka k nej napísal hudbu u text a Juraj Jakubisko vytvoril unikátny videoklip.
Miro Žbirka a režisér Juraj Jakubisko sa spojili pri tvorbe videoklipu k skladbe Slovenská, ktorá uvedie Jakubiskovu novinku Perinbaba a dva svety. Foto: Archív Mira Žbirku

„V období karantény nikto z nás nemohol cestovať a keďže som zvyknutý stále pendlovať na trase Praha – Bratislava, začalo sa mi cnieť za Slovenskom. Spomenul som si na nádherné obrázky z filmu Juraja Jakubiska „Perinbaba a dva svety“, ktoré mi Juraj predtým ukazoval a pýtal sa ma, či by som mu k filmu nenapísal pieseň. Tieto dve věci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská. Keď teraz vidím klip, ktorý Juraj zostrihal z filmových záberov, myslím si, že sa to jednoducho muselo stať,“ povedal o skladbe Miro Žbirka a Juraj Jakubisko k tomu dodal:
„Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno aj preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril k nej videoklip.“

Nová skladba Slovenská bude uzatvárať výber najväčších hitov Miro Žbirka- Best Of 3CD, ktorý vychádza vo vydavateľstve Universal Music 4. septembra 2020. Spolu s ním sa objaví aj Songbook – špeciálny spevník pre všetkých, ktorí si chcú zahrať a zaspievať skladby Mira Žbirku so správnymi akordami a textami.

Takmer všetky skladby z úspešnej viac ako štyridsaťročnej kariéry speváka a skladateľa doplnia príbehy vzniku jednotlivých skladieb, ktoré z Mekyho spomienok napísal český hudobný publicista Vašek Hnátek. Do života ich Miro Žbirka uvedie na jeseň počas exkluzívneho CINEMA ACOUSTIC TOUR 2020.

Netradičné koncerty budú v Čechách prebiehať v kinosálach Cinestar (15.9.2020 - Ostrava, 16.9.2020 – Olomouc, 23.9.2020 – Liberec, 29.9. a 30.9.2020 – Praha Anděl) a na Slovensku v historických kinách (2.10.2020 – Prešov, kino Scala, 4.10.2020 – Martin, kino Moskva, 6.10.2020 Bratislava, Ateliér Babylon). Diváci na nich uvidia nový dokument Meky a akustický koncert. Obmedzená kapacita kinosály zaručuje jedinečnú možnosť vidieť a zažiť Mira Žbirku na plátne a naživo celkom zblízka.

Komentáre