Hudba a film

Padla prvá klapka nového slovenského filmu Svetlonoc

"Diváci sa môžu tešiť na netradičný slovenský film s hlavnými ženskými hrdinkami a dramatickým príbehom s hororovou zápletkou."

TASR/Webmagazin.sk, 6. augusta 2020 12:50
Režisérka Tereza Nvotová pri prvej klapke nakrúcania nového filmu Svetlonoc. Foto: BFILM

V utorok 4. augusta padla v Stankovanoch pri Ružomberku prvá klapka nového filmu Terezy Nvotovej SVETLONOC. Druhý film tvorivého tímu, ktorý stojí za filmom Špina, hovorí o cene slobody a odvahe odmietnuť konvenčnú cestu. Poukazuje na problémy dnešného sveta, akými sú diskriminácia, poverčivosť
či xenofóbia. Diváci sa môžu tešiť na netradičný slovenský film s hlavnými ženskými hrdinkami a dramatickým príbehom s hororovou zápletkou.
Hlavné hrdinky filmu Svetlonoc Natália Germáni a Eva Mores. Foto: BFILM

Svetlonoc sa odohráva v prostredí slovenských hôr. Bez elektriny, signálu, obklopený čiernym lesom a divokými
zvieratami, je človek priamo konfrontovaný s tajomstvami sveta, v ktorom musí čeliť hlavne sebe samému. Mladá žena Šarlota sa vracia na miesto, odkiaľ utiekla ako malá. Túži sa tu skryť a nájsť stratenú rovnováhu v samote, no čoskoro je konfrontovaná miestnymi. Záhada, ktorá obklopuje smrť jej sestry však prinúti Šarlotu pátrať po odpovediach.
Nový film Terezy Nvotovej hovorí o diskriminácii a má hororovú atmosféru. Foto: BFILM

V príbehu sa pracuje s prvkami magického realizmu, ktorý má korene v slovenskom folklóre, pohanstve a poverčivosti. Režisérka vychádzala zo súčasných antropologických štúdií o magickom myslení v slovenskej
spoločnosti. „Týmto filmom sa snažíme búrať stereotypy, ktoré ženy splošťujú na rodičky, manželky či matky čo sa majú starať o domácnosť, a ak túžia po inom živote, sú považované za sebecké kariéristky či podivínky,“ hovorí Tereza Nvotová.
Jeden z prvých záberov nového filmu Terezy Nvotovej Svetlonoc. Foto: BFILM

V hlavných úlohách Šarloty a Miry sa predstavia mladé talentované herečky Natália Germáni (Amnestie) a Eva Mores. Vo vedľajších úlohách diváci uvidia Mareka Geišberga, Janu Oľhovú, jej dcéru Juliánu Oľhovú (Špina, Eva Nová), Noela Czuczora (Správa, Čistič), Zuzanu Konečnú (Učiteľka, Nech je svetlo), Petru Vajdovú alebo Ivu Bittovú. Pre režisérku Nvotovú aj scenáristku Barboru Námerovú ide po filme Špina o ich druhý celovečerný hraný film. Štáb bude pracovať v medzinárodnom zložení. Kamery sa ujal americký kameraman čilského pôvodu Federico Cesca, strihač bude niekoľkonásobný držiteľ Českých levov Pavel Hrdlička a hudbu zloží renomovaný francúzsky skladateľ Robin Coudert. Nakrúcať sa bude do polovice októbra vo Veľkej Fatre pri Ružomberku a v oblasti Slovenského raja.Premiéra filmu je naplánovaná na jar 2021.
Film sa nakrúca v Stankovanoch pri Ružomberku a okolitých horách. Foto: BFILM

Film Svetlonoc vzniká v koprodukcii slovenskej spoločnosti BFILM, českej spoločnosti moloko film a francúzskej
spoločnosti Silvera Productions. Vývoj a realizáciu filmu finančne podporili český Státní fond kinematografie,
Audiovizuálny fond, fond Rady Európy Eurimages a Literárny fond v rámci programu Alfa.

Komentáre