Hudba a film

V Banskej Štiavnici sa začína Letný filmový festival 4 živly

"Láka na kvalitné filmy, inšpiratívnych hostí a množstvo sprievodných podujatí."

TASR/Webmagazin.sk, 6. augusta 2020 11:03
Diskusia na počas minuloročného festivalu 4 živly s panorámou Banskej Štiavnice. Foto: Archív 4 živly

Filmy v kinosálach aj pod holým nebom, zaujímaví hostia a množstvo sprievodných podujatí. V Banskej Štiavnici sa vo štvrtok začína 22. ročník Letného filmového festivalu 4 živly, ktorý potrvá do nedele 9. augusta a ktorého ústrednou témou sa stane EXIT.

4 živly na vybranú tému nazerajú z viacerých uhlov pohľadu, čomu zodpovedá výber filmov, líšiacich sa žánrovým zaradením, ale aj rokom vzniku či krajinou produkcie. Viaceré z divácky mimoriadne atraktívnych titulov premietnu na banskoštiavnickom amfiteátri s výhľadom na celé mesto – medzi nimi aj slovenský film Punk je hned!, ktorý uvedie režisér Juraj Šlauka. Hudobník a skladateľ David Kollar, ktorý je za hudbu k filmu nominovaný na národnú filmovú cenu Slnko v sieti, doplní hudobný sprievod naživo priamo k premietaniu.

Film Hej, Slováci! nakrútil režisér Robert Kirchhoff pred 18 rokmi, mrazivo aktuálnou však jeho snímka o vyrovnávaní sa Slovenskej republiky s kapitalizmom zostáva aj dnes. Festivalovú projekciu režisér osobne uvedie a po nej bude diskutovať s divákmi a diváčkami.

V slovenskej premiére premietnu 4 živly český dokumentárny film Kiruna – prekrásny nový svet. Režisérka Greta Stocklassa, ktorá sa publiku prihovorí prostredníctvom videokomentára, v ňom sleduje osud švédskeho mesta, ktorého časť sa prepadá do zeme kvôli ťažbe železnej rudy. Ohrození obyvatelia sú nútení presťahovať sa a snímka vďaka tomu nápadito otvára témy presídľovania, tradície a vzťahu k určitému miestu.
Nočné premietanie na amfiteátri v Banskej Štiavnici má čarovnú atmosféru. Foto: Archív 4 živly

V rámci sprievodného programu sa môžu návštevníci a návštevníčky 4 živlov tešiť na diskusiu o fenoméne eskapizmu, ktorý rozoberie dvojica rakúskych umelcov – Jasmin Hagendorfer a Johannes Grenzfurthner. Slovenskí literáti – prozaik Agda Bavi Pain a poet Ľuboš Bendzák – porozprávajú o svojom umení v rámci diskusie Literárneho klubu. Unikátny projekt Potulnej galérie navštívi Banskú Štiavnicu so svojou aktuálnou výstavou a koncertom s podtitulom Blokáda extrémizmu. Hudobný program bude tvoriť koncert pesničkára známeho ako Archívny chlapec, ktorý zahrá spolu s českou speváčkou Pruni, ale aj koncerty a tzv. „jam sessions“ partnerského jazzového festivalu Voicingers: On Tour.

Pestrý program pre najmladšie publikum ponúknu Detské 4 živly. Tvoriť ho budú filmové premietania, ale aj dvojica tvorivých dielní či bábkové divadelné predstavenie O čertovi Kolofónovi. Viac informácií o programe 22. Letného filmového festivalu 4 živly ponúka webstránka www.4zivly.sk.

Komentáre